Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete culturale doar in baza CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete culturale doar in baza CIM

Buna ziua. Daca o companie acorda tichete culturale doar unor salariati, prin negociere directa (realizarea unui act aditional la CIM), si nu prin regulamentul intern - este legal? Sau este obligatoriu sa fie trecute in regulamentul intern? Care sunt amenzile daca angajatorul da tichete culturale doar in baza unui act aditional la CIM, si nu tuturor angajatilor, dupa conditii stabilite in RIN? Multumesc.
este legal... nu exista nicio amenda..

Angajatorii, împreună cu organizaţiile sindicale legal constituite sau, acolo unde nu este constituit un sindicat, cu reprezentanţii salariaţilor, stabilesc prin contractele colective de muncă sau prin Regulamentul intern, după caz, clauze privind acordarea biletelor de valoare, care să prevadă cel puţin următoarele:
a) numărul salariaţilor din unitate care pot primi bilete de valoare şi valoarea nominală acordată, ţinând seama de posibilităţile financiare proprii ale angajatorilor;

b) categoriile de salariaţi care primesc bilete de valoare;

c) criteriile de selecţie privind stabilirea salariaţilor care primesc tichete de masă, ţinând seama de priorităţile socioprofesionale şi de alte elemente specifice activităţii;

d) stabilirea concretă a activităţilor, destinaţiilor şi evenimentelor care se încadrează în cheltuieli sociale, pentru care se vor acorda salariaţilor tichete cadou, tichete de creşă şi culturale, după caz, şi care vor face obiectul contractelor comerciale de prestări de servicii cu unităţile emitente;

e) documentaţia pe care trebuie să o prezinte salariatul angajatorului, în vederea acordării tichetelor de creşă.