avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Rețeta dozaj greșit prescrisa de medic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Rețeta dozaj greșit prescrisa de medic

Se poate da in judecata un medic care a prescris o reteta de dozaj greșită,astfel vatamand viata pacientului?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:09, 10 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveți confirmare de la o comisie de medici, că respectivul doctor a prescris doza greșit`?
Fără probe confirmate de o expertiză a comisiei medico-legale, degeaba deschideți procesul.


Dapix a scris:

Aveți confirmare de la o comisie de medici, că respectivul doctor a prescris doza greșit`?
Fără probe confirmate de o expertiză a comisiei medico-legale, degeaba deschideți procesul.

Inca nu am,dar nu știu exact cum trebuie procedat sa obtin asta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În primă etapă, depuneți în scris o sesizare la colegiul medicilor, la care anexați și o copie xerox cu rețeta de la medicul în cauză.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! am un copil căruia o doamnă doctor în urma unui ... adriana_dridea adriana_dridea Bună ziua! Am un copil căruia o doamnă doctor în urma unui eeg i-a stabilit diagnostic și dat rețetă de medicamente epileptice. Am luat legătura cu ... (vezi toată discuția)
Buna. farmacistul poate sa elibereze exact numarul de pastile ... mitachealina mitachealina Buna. Farmacistul poate sa elibereze exact numarul de pastile recomandate de doctor pe reteta sau este obligat sa vanda toata cutia de medicamente? Ma poate ... (vezi toată discuția)
Pe 3 dintre foile de observație din dosarul unui pacient decedat ... Velkan Velkan Pe 3 dintre foile de observație din dosarul unui pacient decedat în spital apare aceeași dată dar cu diagnostic și tratament medicamentos diferit scris cu ... (vezi toată discuția)