avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua! va deranjez cu cateva intrebari pentru o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua! va deranjez cu cateva intrebari pentru o buna prietena. ...

buna ziua! va deranjez cu cateva intrebari pentru o buna prietena. A fost
casatorita dar casa este pe numele sotului pentru ca in momentul
construirii erau concubini dar au muncit impreuna la construirea case ( la negru;in strainatate) Acum au si un copil. anul acesta au
divortat ,copilul a ramas in custodie comuna dar locuieste cu tatal( nu
vrea sa plece din casa in care a crescut). Mai are vreo sansa la partaj
mama daca a parasit domiciliul ? ea isi viziteaza copilul zilnic si
plateste pensie alimentara. Dar are sanse sa deschida partaj? va multumesc
frumos!
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Februarie 2024
ELENUSALINUTZA, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, partajul nu are nicio legatura cu plecarea din domiciliul comun.
Problema se pune altfel: daca in timpul căsătoriei legal incheiate (nu in concubinaj!) au dobandit bunuri comune. Doar acele bunuri vor intra la partaj; pentru ceea ce a facut impreuna cu sotul inainte de incheierea casatoriei, perioada de concubinaj, poate avea doar un drept de creanta. Dar, il poate valorifica doar in termen de maxim 3 ani de la desfacerea casatoriei. Prietena dvs. sa mearga sa vorbeasca cu un avocat, pentru a se lămuri cu privire la cotele ce-i revin și șansele ce le are.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concubinaj marcios marcios traiesc in concubinaj de 14 ani iar acum concubinul vrea despartirea impreuna am reusit sa ridicam o casa pt ca am muncit in italia amandoi eu pe mai ... (vezi toată discuția)
Divort gabriela paius gabriela paius buna seara,am si eu o intrebare pe care o pun in numele unei prietene de ale mele. sunt casatorita din 2006 si avem un copil de 4 ani.nu avem proprietati ... (vezi toată discuția)
Custodie tata mirellac mirellac Buna ziua! Fratele meu tocmai a inceput lupta pentru custodia fetitei lui. Situatia este urmatoarea: Locuia impreuna cu concubina,cu fetita lor in varsta de ... (vezi toată discuția)