avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragere plangere inselaciune sau impacare Am facut ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragere plangere inselaciune sau impacare Am facut plangere ...

Retragere plangere inselaciune sau impacare

Am facut plangere penala pentru inselaciune unei persoane. Dar nu mai vreau sa fiu pus pe drumuri la tribunal mai ales ca procesul va avea loc in alt oras la 500 de km de domiciliul meu. Intrebarea mea este cum pot stinge procesul? Nu mai am pretentie la nici un ban, oricum persoana respectiva nu are de unde sa mi i dea/nu are niciun bun pe numele ei.

- daca dau declaratie ca m am impacat cu partea respectiva si ca am ajuns la o intelegere verbala intre mine si el, sa mi returneze banii in transe lunare in cativa ani ( chiar daca nu ma astept sa i primesc) si ca imi retrag plangerea . procesul se va opri?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: abc111 , utilizator 17:32, 13 Februarie 2024
In cazul infractiunii de inselaciune, impacarea inlatura raspunderea penala.
De cealalta parte, impacarea inlatura raspunderea penala si stinge actiunea civila.
Multumesc pentru răspuns. Ce vreți sa Spuneti prin de cealaltă parte?

Daca nu reușesc sa contactez persoana care m a înșelat , ce soluții am ?
Prin ,,de cealalta parte", faceam referire la impacare si la efectele acesteia.

Impacarea este un act juridic bilateral care implica atat partea vatamata, cat si inculpatul. Prin urmare, este necesar si acordul inculpatului. Daca acesta nu poate fi contactat, puteti renunta la pretentiile civile in cazul in care v-ati constituit ca parte civila.


Andreea Stancu a scris:

Prin ,,de cealalta parte", faceam referire la impacare si la efectele acesteia.

Impacarea este un act juridic bilateral care implica atat partea vatamata, cat si inculpatul. Prin urmare, este necesar si acordul inculpatului. Daca acesta nu poate fi contactat, puteti renunta la pretentiile civile in cazul in care v-ati constituit ca parte civila.


Multumesc frumos. Sanatate va doresc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punerea in miscare a actiunii penale mezgageza mezgageza ce inseamna ca s-a pus in miscare actiunea penala? ca din suspect am devenit invinuit? inseamna ca n-am nici o sansa sa nu ajung la judecata? (vezi toată discuția)
Retragere plangere raluca-didi raluca-didi Buna seara! As dorii sa ma lamuresc intro privinta.Sotul meu e acuzat ca ar fi luat 2 mousuri de la o sala de internet...m-am dus sa vorbesc cu patronul care a ... (vezi toată discuția)
Dupa cat timp de la fapta de inselaciune pot depune plangere penala ferdinand1 ferdinand1 Buna ziua, In urma unei infractiuni de inselaciune am \"reusit\" sa imprumut un \"prieten\" cu o suma importanta de bani. Intamplarea a avut loc in trecut, ... (vezi toată discuția)