Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună seara Ce înseamnă 1.,Incuviinteaza pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună seara Ce înseamnă 1.,Incuviinteaza pentru contestatoare ...

Bună seara
Ce înseamnă
1.,Incuviinteaza pentru contestatoare proba cu inscrisuri"
eu am depus toate înscrisurile in instanță la ultimul termen
2.Incuviinteaza intimata proba cu înscrisuri și proba cu interogatoriul
Menționez că intimata nu s_a prezentat la nici un termen și nu a depus întâmpinare in termenul legal
La termenul care l-am avut a depus cerere de amânare să pregătească av.apararea dar s_a respins
Ce trebuie sa fac acum pe 08.03 2024 este ultimul termen
Mulțumesc

A incuviința = a fi de acord.
Instanța a îngăduit, a permis, a fost de acord cu proba pe care ați solicitat-o. Dacă ați și depus înscrisurile e foarte bine.
La fel și în privința celeilalte părți (probabil a solicitat probele prin cererea pe care a depus-o)
Vă prezentați și răspundeți la interogatoriul încuviințat (n-ați fost pe fază să invocați decăderea, dacă tot ziceți că n-ar fi depus intâmpinare).
romascanu, moderator
Mulțumesc
Acum la ultimul termen nu mai pot cere decăderea din drepturi?
Dar instanță nu vede că nu au depus întâmpinare in termen?
De fapt au depus-o la primul termen ,unde au recunoscut că este tardiv dar roagă instanță să la certifice că înscrisuri