avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună seara Ce înseamnă 1.,Incuviinteaza pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună seara Ce înseamnă 1.,Incuviinteaza pentru contestatoare ...

Bună seara
Ce înseamnă
1.,Incuviinteaza pentru contestatoare proba cu inscrisuri"
eu am depus toate înscrisurile in instanță la ultimul termen
2.Incuviinteaza intimata proba cu înscrisuri și proba cu interogatoriul
Menționez că intimata nu s_a prezentat la nici un termen și nu a depus întâmpinare in termenul legal
La termenul care l-am avut a depus cerere de amânare să pregătească av.apararea dar s_a respins
Ce trebuie sa fac acum pe 08.03 2024 este ultimul termen
Mulțumesc



Cel mai recent răspuns: nicoleta_elena , utilizator 17:51, 13 Februarie 2024
A incuviința = a fi de acord.
Instanța a îngăduit, a permis, a fost de acord cu proba pe care ați solicitat-o. Dacă ați și depus înscrisurile e foarte bine.
La fel și în privința celeilalte părți (probabil a solicitat probele prin cererea pe care a depus-o)
Vă prezentați și răspundeți la interogatoriul încuviințat (n-ați fost pe fază să invocați decăderea, dacă tot ziceți că n-ar fi depus intâmpinare).
Ultima modificare: Marți, 13 Februarie 2024
romascanu, moderator
Mulțumesc
Acum la ultimul termen nu mai pot cere decăderea din drepturi?
Dar instanță nu vede că nu au depus întâmpinare in termen?
De fapt au depus-o la primul termen ,unde au recunoscut că este tardiv dar roagă instanță să la certifice că înscrisuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Audiere martor in apel, proba admisa pentru intimat. se poate? stancescua stancescua Pe scurt: Partaj intre 2 fosti soti. S-a teminat fondul. S-a dat o sentinta. A declarat apel numai una din parti (parata reclamanta). Cealalta parte,(reclam ... (vezi toată discuția)
Judecata in fata primei instante marian19 marian19 La o contestație ex. silita (poprire), intimata invoca excepția tardivitatii, dar nu prin intapinare, ci prin note de sedinta/concluzii. Debitorul prin ... (vezi toată discuția)
Buna ziua astăzi am avut un termen litigii de munca contestație ... nicoleta_elena nicoleta_elena Buna ziua Astăzi am avut un termen litigii de munca contestație decizie încetare CM Pârâta (firma) nu a depus întâmpinare in in cele 25 de zile,a ... (vezi toată discuția)