Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am o nelamurire privind modificarea codului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am o nelamurire privind modificarea codului fiscal ...

Buna ziua,
Am o nelamurire privind modificarea codului fiscal - respectiv salariaţii ce au copii înscrişi într-o unitate de învăţământ timpurie (creşă sau grădiniţă) pot beneficia de decontarea cheltuielilor cu educaţia timpurie a copiilor minori în sumă de până la 1.500 lei lunar.
Costul acesta suportat de angajator se poate recupera de la stat in totalitate ?
Multumesc
Cheltuielile cu educatia timpurie sunt deductibile la calculul impozitului pe profit în limita a 5% din cheltuielile cu salariile firmei, dar nu mai mult de 1.500 lei /luna pentru fiecare copil.