Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea nr. 280/2023 privind accesul cu prioritate. Este ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea nr. 280/2023 privind accesul cu prioritate. Este valabil ...

Legea nr. 280/2023 privind accesul cu prioritate. Este valabil la iesire din tara sau intrare la posturile vamala?
Fmeile gravide, precum și persoanele însoțite de copii cu vârsta de până la 5 ani au prioritate la casieriile/ghișeele/casele de marcat din cadrul entităților publice și private, precum și la serviciile oferite de acestea, cu excepția cazurilor în care acestea dețin casierii/ghișee/case de marcat speciale pentru categoriile de persoane enunțate.

In opinia mea, este valabil la situatiile de iesire din tara.