Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce se rezolva cu anularea asa numitelor hotarari daca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce se rezolva cu anularea asa numitelor hotarari daca intre timp s-au tocat in nestire banii asociatiei?

Buna ziua, conform L 196/2018, art.29 (2) Dacă o hotărâre a adunării generale a asociaţiei de proprietari, o decizie a comitetului executiv sau a preşedintelui este contrară prevederilor prezentei legi sau este de natură să prejudicieze interesele proprietarilor, aceştia sau orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său poate sesiza cenzorul/comisia de cenzori, compartimentele prevăzute la art. 10 sau, după caz, poate solicita instanţelor judecătoreşti anularea în tot sau în parte a hotărârii/deciziei şi/sau repararea pagubei cauzate.

Deoarece in asociatia din care fac parte nu s-a convocat AG conform L.196/2018 iar in timpul AG nu s-a votat nimic din ceea ce pretinde presedintele asociatiei ca s-a votat, am urmat pasii legali sesizand cenzorul si compartimentul specializat din primarie. Primaria s-a spalat pe maini si mi-a indicat ca daca sunt nemultumit sa merg in instanta. Am mers in instanta solicitand anularea totala a pretinselor hotarari AG. Termenele s-au tot decalat, a trecut un an in care s-au folosit banii asociatiei in mod ilegal. In curand sper sa se dea sentinta, probele arata ca am dreptate in totalitate.

Intrebarile mele sunt: ce se rezolva cu anularea asa numitelor hotarari daca intre timp s-au tocat in nestire banii asociatiei? Ce era de facut mai bine sau ce se poate face in continuare? Sunt in ceata totala, tot zbuciumul meu pare ca a fost in zadar.
gev, utilizator