avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nr cărții funciare,Nr cadastrului și Nr topografic ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nr cărții funciare,Nr cadastrului și Nr topografic unde le ...

Nr cărții funciare,Nr cadastrului și Nr topografic unde le pot obține nu le știu îmi trebuie ptr O.C.P.I. ptr completare formular.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:27, 18 Februarie 2024
daca imobilul este intabulat, le găsiți in extrasul de carte funciara.
daca imobilul nu este intabulat, trebuie sa faceți intabularea
Intabularea unde se face,am intrat pe saitul O.C.P.I îmi cere Nr cadastrului,Nr cărții funciare și Nr topografic am intrat online.

adriandimitriu a scris:

daca imobilul este intabulat, le găsiți in extrasul de carte funciara.
daca imobilul nu este intabulat, trebuie sa faceți intabularea

daca nu aveti intabulare (extras CF), aceasta se face angajand un inginer topograf autorizat. lista acestora (persoane fizice si/ sau juridice) o gasiti pe site-ul OCPI din zona dvs.
in functie de tipul imobilului, poate dura intre 2 si 6 luni, daca nu sunt suprapuneri.
Ultima modificare: Duminică, 18 Februarie 2024
adriandimitriu, utilizator
Îți explic mai clar in anul 2022 sau făcut măsurători in comuna în toată comuna, eu cu sora avem 250 mp mătușa a făcut o dezbatere de moștenire restul terenului din curte e al matusei,eu cu mătușa nu vb,nu știu dacă sa pus țăruși pina unde îmi vine partea,Primăria nu îmi comunica vecini sunt confidențiali la tel mi-a zis,în situația asta sa explic situația Prefecturi,terenul meu trebuie să aibă un Nr dat topografic,a lu mătușa alt Nr la măsurători.
Ce vede făcut sfatul care mi-l dai.

adriandimitriu a scris:

daca nu aveti intabulare (extras CF), aceasta se face angajand un inginer topograf autorizat. lista acestora (persoane fizice si/ sau juridice) o gasiti pe site-ul OCPI din zona dvs.
in functie de tipul imobilului, poate dura intre 2 si 6 luni, daca nu sunt suprapuneri.

of, informatii cu lingurita!
aveti, prin urmare, un certificat de mostenitor? intabulati-l.

Alte discuții în legătură

Am carte funciara pe casa și teren total 250 mp dar restul terenului ... Magie1 Magie1 Am carte funciara pe casa și teren total 250 mp dar restul terenului din curte nu e al meu că să îmi vind partea mea trebuie sa solicit de la Primărie sau ... (vezi toată discuția)
Carte funciara SPIREA SPIREA Cu siguranta proprietatea mea dispune de un nr la cartea funciara doar ca eu nu-l cunosc.In cazul in care nu am cadastrul si intabularea facuta si nu cunosc ... (vezi toată discuția)
Intabulare adamcristi adamcristi Bună seara! În urma unei succesiuni, având hotărârea definitivă a instanței, pe un teren de 772 mp, aici fiind inclusă și o casă, domnul de la ... (vezi toată discuția)