Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical in șomaj! Bună seara, dacă pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical in șomaj! Bună seara, dacă pe perioada șomajului ...

Concediu medical in șomaj!
Bună seara, dacă pe perioada șomajului am un concediu medical plătit u 75% se plătește 75% din indemnizația de șomaj sau 75% din salariul cu care am fost angajat înainte de a întra în șomaj?
Baza de calcul al indemnizațiilor se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de asigurare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar.

Pentru persoanele care beneficiază de indemnizație de șomaj, potrivit legii., baza de calcul al indemnizațiilor se determină ca medie a veniturilor brute lunare reprezentând indemnizație de șomaj, din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de asigurare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar.