Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune, fals, uz de fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune, fals, uz de fals

Ce sanse sunt ca dupa aceste acuzatii care se dovedesc sa primesti o pedeapsa cu suspendare sau sub supraveghere?
Inselaciunea fiind cu incadrarea 3-15 ani!
Daca spui numele complicelui cu care ai safarsit aceste infractiuni, in conditiile in care complicele era persoana din umbra si nu ai dovezi care sa ii ateste vinovatia ce faci, ii mai spui numele sperand sa iti fie luata in calcul ca circumstanta atenuanta sau mai bine taci?
Faptul ca nu declari nimic in cursul anchetei este rau?
Poti declara atunci cand vei fi judecat tot ce stii sau e tardiv?
Multumesc!
Rog raspunsuri din partea persoanelor avizate!
Depinde de imprejurarile in care s-au petrecut faptele.E bine sa ai o atitudine sincera pe tot parcursul procesului penal. Poate fi retinuta ca circumstanta atenunanta.Sigur, puteti explica organului de cercetare penala(sau instantei) de ce ati facut asta, cine va invatat sa faceti asta, etc.Cu cat mai repede, cu atat mai bine.Nu declari nimic, nici apararea nu e eficienta.Consultati un avocat.
Prin declaratii iti poti dovedi singur vinovatia zic eu, ma insel?
Iar faptul ca nu declari nu inseamna nesinceritate, ma insel?
Trebuie stabilit in concret.Trebuie sa va consultati avocatul.Insa decizia va apartine.
Avocatul trebuie sa analizeze si cat va ajuta fiecare aspect in parte.
Aici apare o ramificatie intre avocati.Unii iau decizii bune iar altii gresite.
Dvs nu cunoasteti legea si avocatul trebuie sa gandeasca pentru client.

Exista situatii in care declaratia acuzatului incurca terbil acuzarea adica nu se autoincrimineaza, ci se apara efectiv.
Cateodata, in caz de inscenare nu este recomandabil sa se dea declaratie.Alteori insa este indicat.
Chiar si in cazul exercitarii dreptului la tacere avocatul poate depune cereri si propune probe.

avocat Claudiu Lascoschi
Declaratia data,trebuie sustinuta si probata in conditiile legii.
Setul dvs de intrebari este evaziv .
Pentru solutionarea infractiunilor mentionate,in vederea obtinerii pedepselor la cuantumul mentionat de catre dvs ,se impune avocat specialist
ynocentta, utilizator
si in cazul in care nu ai probe ce faci?alegi sa nu mai spui adevarul pentru simplu fapt ca nu il poti proba?
pai atunci sa nu se mai ceara adevarul sa se ceara doar lucruri pe care le poti proba?
Sa raspunzi "imi pare rau, nu pot sa fiu sincer!nu am probe care sa imi dovedeasca sinceritatea!???"