Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... In ce conditii un teren intravilan de 10.000 mp cu PUZ ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

In ce conditii un teren intravilan de 10.000 mp cu PUZ aprobat ...

In ce conditii un teren intravilan de 10.000 mp cu PUZ aprobat in 2008 isi poate pastra PUZ-ul daca este parcelat in parcele de cate 1000mp cu drum de acces central?
Ok Am inteles!
Ar fi posibil ca prin recomasarea parceleor la parcela initiala de 10.000 mp , aceasta sa revina la statutul de parcela cu PUZ?
Multumesc pentru suport!
Nu pentru statutul terenului s-a schimbat deja. Daca se re-alipeste terenul atunci va avea un identificator (IE) si numar cadastral total diferit decat cel pe care l-a avut initial (inainte de a fi parcelat).
Revin la acest raspuns, pentru clarificare suplimentara:
PUZ ul initial a reglementat toate parcelele incluse si anume (intravilan si zona de construire pensiuni si case de vacanta) Eu, dezmebrand parcela mea de 10.000 mp in mai mult de 3 parcele, dupa cum mi-ati explicat, trebuie sa fac un PUZ nou.
Daca vecinul care este incadrat in vechiul PUZ si a putut sa obtina toata documentatia si autorizarea de construire in mod legal si a facut deja o constructie pe acea parcela, nu poate constitui un punct de pornire in baza caruia sa folosesc strict pentru parcela mea invecinata, art.32 litera e din L350/2001?
e) să permită întocmirea documentaţiei tehnice pentru autorizaţia de construire, fără elaborarea unei documentaţii de urbanism, în situaţia construirii pe o parcelă în cadrul unui front preexistent, în care clădirile de pe parcelele adiacente au acelaşi regim de înălţime cu cel solicitat.