avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Am 49 de ani și sunt casatorita de 30 de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Am 49 de ani și sunt casatorita de 30 de ani Acum ...

Bună ziua! Am 49 de ani și sunt casatorita de 30 de ani
Acum un an si jumătate am aflat că soțul meu mă înșela de câțiva ani buni în acest an și jumătate i-am dat nenumărate șanse să se schimbe bineînțeles nu a fost așa ba din contră a continuat să mă însele și să mă mintă fiind supusă unui abuz psihic care mi-a adus nenumărate probleme de sănătate
Menționez că am dovezi
(Convorbiri telefonice și un telefon pe care îl ținea ascuns împreună cu pastile de potență
Soțul meu are 54 de ani
Întrebarea mea este
Daca eu plec de acasă înainte de a intenta un divorț mă poate reclama pentru părăsire de domiciliu??
Pentru că în urma divorțului va exista un partaj și dacă na poate afecta
Daca da sa mă duc eu să anunț la poliție părăsirea mea de la domiciliu conjugal din motive de etc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 20:11, 28 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
a cui e casa ?
Daca vreti sa plecati, plecati ca nu conteaza , nu trebuie sa anuntati nicaieri.
Puteti divorta prin acord sau sa incercati sa divortati din vina lui ca sa ii cereti si prestatii compensatorii o data cu divortul.
Casa e a noastră construită împreună
Va mulțumesc!
Si de ce vreti sa plecați? Dati divort, faceti partaj...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parasire de domiciliu cu minori turboxxl turboxxl Buna ziua, Va rog sa ma invatati si pe mine cum pot pleca din domiciliu conjugal fara sa fiu acuzata de parasire de domiciliu Mentioneaz ca in zona in ... (vezi toată discuția)
Divort de sot violent Cristina ioana lacan Cristina ioana lacan Buna intentionez sa divortez de sotul meu pentru ca ma batut de 4 ori din care de 2 ori in fata copiilor!am depus 2 plangeri la politie dar el a spus ca poate ... (vezi toată discuția)
Divort si partaj chirila_mihaela chirila_mihaela pov mea e alfel:m.am casatorit cu sotu meu...acum 3 ani jumate---am inceput totu de la zero....acum avem o fetita de 2 ani jumatate,,,am reusit sa ne cumparam ... (vezi toată discuția)