Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, dorim sa angajam cetateni ucraineni si nu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, dorim sa angajam cetateni ucraineni si nu ne-am lamurit ...

Buna ziua, dorim sa angajam cetateni ucraineni si nu ne-am lamurit efectiv cu durata maxima admisa a contractului de munca. Am gasit informatii potrivit carora durata maxima ar fi de 9 luni in an calendaristic si respectiv ca angajarea se face in acord cu decizia ue 382/2022 a carei valabilitate a fost prelungita cu 12 luni, respectiv pana la 04,03,2025.
Va rog frumos, ma puteti lamuri privind durata maxima admisa a contractului de munca ptr cetateni ucraineni ? va rog frumos si actul normativ potrivit caruia este stabilita durata un ui astfel de contract individual de munca. Precizez ca este vorba de angajare in baza declaratiei pe proprie raspundere, in functii de muncitori necalificati.
multumesc.
Maxim 9 luni de zile fara aviz de munca..peste 9 luni va trebuie aviz de munca.