Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Doresc reconversie
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Doresc reconversie

Va rog sa-mi spuneti, care sunt pasii pentri a deveni expert tehnic judiciar, avand pregatire superioara in domeniul topogeodeziei? Multumesc tuturor celor care ma poate ajuta!!!
malacescu a scris:
care sunt pasii pentri a deveni expert tehnic judiciar, avand pregatire superioara in domeniul topogeodeziei?

Contactati MJ
MJ - DIRECŢIA PENTRU SERVICII JURIDICE CONEXE

Direcţia pentru Servicii Juridice Conexe aduce la îndeplinire atribuţiile Ministerului Justiţiei privind:
6. exercitarea activităţii de expert tehnic judiciar, precum şi coordonarea, îndrumarea şi controlul din punct de vedere administrativ al activităţii de expertiză tehnică judiciară, conform Ordonanţei nr. 2/2000 privind organizarea activităţii de expertiză tehnică judiciară şi extrajudiciară aprobată prin Legea nr. 156/2002.

Structura Direcţiei pentru Servicii Juridice Conexe este următoarea:
a) Serviciul Publicitate Mobiliară, Executori şi Experţi Tehnici Judiciari;
a.1.) Biroul Central pentru Expertize Tehnice Judiciare;

SERVICIUL PUBLICITATE MOBILIARÃ, EXECUTORI ªI EXPERŢI TEHNICI JUDICIARI
Serviciul Publicitate Mobiliară, Executori şi Experţi Tehnici Judiciari îndeplineşte atribuţii privind publicitatea mobiliară, executorii judecătoreşti, executorii instituţiilor de credit, executorii organizaţiilor financiare nebancare şi experţii tehnici judiciari. În cadrul Serviciului Publicitate Mobiliară, Executori şi Experţi Tehnici Judiciari funcţionează şi este organizat ca birou, Biroul Central pentru Expertize Tehnice Judiciare.

Serviciul Publicitate Mobiliară, Executori şi Experţi Tehnici Judiciari, prin Biroul Central pentru Expertize Tehnice Judiciare, îndeplineşte următoarele atribuţii privind experţii judiciari:
a) coordonează, îndrumă şi controlează, din punct de vedere administrativ, activitatea de expertiză tehnică judiciară;
b) anual, întocmeşte şi face demersurile necesare pentru publicarea în Monitorul Oficial al României a tabelului nominal cuprinzând experţii tehnici judiciari, cu datele de identificare, pe specialităţi şi pe judeţe, respectiv pe municipiul Bucureşti, în funcţie de domiciliul acestora. Efectuează operativ, în baza de date electronică, modificările intervenite ca urmare a radierii unor experţi tehnici judiciari sau specialişti sau a schimbării datelor de identificare;
c) comunică operativ, birourilor locale pentru expertize judiciare tehnice şi contabile modificările privind evidenţa experţilor tehnici judiciari şi a specialiştilor care pot efectua expertize tehnice judiciare şi contabile;
d) organizează examenul pentru dobândirea calităţii de expert tehnic judiciar, precum şi testarea specialiştilor;
e) întocmeşte, eliberează şi vizează anual legitimaţia de expert tehnic judiciar, care cuprinde numele şi prenumele, specialitatea şi domiciliul expertului;
f) exercită atribuţiile prevăzute în Ordonanţa nr. 2/2000 privind organizarea activităţii de expertiza tehnica judiciara si extrajudiciara referitor la stabilirea şi sancţionarea abaterilor săvârşite de experţii tehnici judiciari.

Serviciul pentru Relaţii cu Publicul
ªef serviciu: Cătălina Stănescu
Număr de telefon secretariat 037 204 1046
E-mail: relatiipublice@just.ro

Cu stima,

Multumesc pentru raspuns ,,legalmgrn"! Am inteles ca pentru acest an nu s-au stabilit activitati privind sustinerea examenului pentru obtinerea calitatii de expert tehnic judiciar, poate si datorita legislatiei care se afla in lucru, ca sa spun asa.
Daca mai apar informatii le astept de la oricine. Multumesc pentru bunavointa!