Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, dacă prin divorț (la notar) s-a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, dacă prin divorț (la notar) s-a hotărât ca minora ...

Bună seara, dacă prin divorț (la notar) s-a hotărât ca minora să rămână la tată, mama este obligată (prin lege) să-i înmâneze actele acesteia în original tatălui(certificat de naștere de exemplu)?
Bună ziua,
De ce ar trebui s-o oblige legea să le dea? Nu vi se pare normal ca actele și documentele minorului să fie la părintele la care are domiciliul?
Puteți păstra și dumneavoastră COPII XEROX câte vreți. Iar un exemplar puteți să-l legalizați la NOTAR.
Dar actele originale, logica și omenia ne dă de înțeles că trebuie să le dețină părintele rezident (la care locuiește copilul).
Tocmai,copilul este rezident la tată, însă mama nu dorește sa-i dea actele copilului,spunându-i că i se pare normal ca actele să fie la ea,pentru simplu fapt că este mama copilului...atunci când are nevoie de ele,să i le dea ,,cu imprumut". De aceea am întrebat, pentru că există rea credință din partea mamei, motivând că nu este obligată.

Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,
De ce ar trebui s-o oblige legea să le dea? Nu vi se pare normal ca actele și documentele minorului să fie la părintele la care are domiciliul?

puteti solicita un duplicat