avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, dacă prin divorț (la notar) s-a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, dacă prin divorț (la notar) s-a hotărât ca minora ...

Bună seara, dacă prin divorț (la notar) s-a hotărât ca minora să rămână la tată, mama este obligată (prin lege) să-i înmâneze actele acesteia în original tatălui(certificat de naștere de exemplu)?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:46, 13 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,
De ce ar trebui s-o oblige legea să le dea? Nu vi se pare normal ca actele și documentele minorului să fie la părintele la care are domiciliul?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți păstra și dumneavoastră COPII XEROX câte vreți. Iar un exemplar puteți să-l legalizați la NOTAR.
Dar actele originale, logica și omenia ne dă de înțeles că trebuie să le dețină părintele rezident (la care locuiește copilul).
Tocmai,copilul este rezident la tată, însă mama nu dorește sa-i dea actele copilului,spunându-i că i se pare normal ca actele să fie la ea,pentru simplu fapt că este mama copilului...atunci când are nevoie de ele,să i le dea ,,cu imprumut". De aceea am întrebat, pentru că există rea credință din partea mamei, motivând că nu este obligată.

Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,
De ce ar trebui s-o oblige legea să le dea? Nu vi se pare normal ca actele și documentele minorului să fie la părintele la care are domiciliul?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
puteti solicita un duplicat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui dupa divort mariosat mariosat in 2002 am divortat ,cu hotarire prin hotarire irevocabila si cu consimtamintul ambelor parti de ami pastra numele sotulAcum as dori sa renunt la numele ... (vezi toată discuția)
Notari - semnarea contractelor de vanzare cumparare lavanelRZV lavanelRZV Daca ma puteti ajuta cu o nelamurire..am cumparat un apartament...si la notar ne-a pus sa semnam doar original..iar duplicatul este semnat doar de notar...asa ... (vezi toată discuția)
Hotarare divort ileana1 ileana1 stie cineva hotararea de divort definitiva si irevocabila se primeste tot acasa?(pe cea definitiva am primit-o din 15 feb.)Sau de unde se scoate?inteleg ca tb ... (vezi toată discuția)