Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimbarea numelui dupa divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimbarea numelui dupa divort

in 2002 am divortat ,cu hotarire prin hotarire irevocabila si cu consimtamintul ambelor parti de ami pastra numele sotulAcum as dori sa renunt la numele sotului si sa il reiau pe cel de pe certificatul de nastere.E posibil?multumesc
Cititi in link-ul postat,dvs.stiti mai bine in ce situatie va incadrati
[ link extern ]
Este permisa introducerea unei Actiuni in schimbarea numelui!Nu aveti nici o piedica,intrucat aveti sentinta definitiva si irevocabila,care va incuviinteaza,,LIBERTATEA"exercitiului drepturilor subiective=purtarea oricarui nume!...:hugall::kissing::love1:
consilierjr, numele nu se poate schimba chiar atat de simplu cum dat dvs. de inteles, iar referitor la afirmatia cu piedica disparuta odata cu sentinta definitiva si irevocabila nu mai zic nimic, pentru ca ati umplut-o pe doamna de imbratisari, flori si pupici si nu vreau sa stric impresia :)

@mariosat
Daca ati citit ce scrie la linkul postat de @simonaoprica o sa vedeti ca nu va incadrati cu exactitate in niciunul din motivele considerate justificate pentru aprobarea cererii de revenire la numele din certificatul de nastere.

Singurul care parca se potriveste este acesta:

c) cand in urma divortului un fost sot revine la numele de familie purtat anterior si care provine dintr-o alta casatorie, de asemenea desfacuta prin divort, si doreste sa poarte numele dobandit la nastere;

dar, din cate inteleg, presupune 2 casatorii.

Mie mi se pare justificat motivul dvs., atata doar ca nu e clar precizat in Ordonanta 41/2003.
Daca nu intervine cineva care lucreaza in domeniu, cred ca de la Starea Civila a orasului unde locuiti puteti obtine informatia de care aveti nevoie.

Sigur ca este posibil. Conf.art.4 lit m din OG 41/2003 Solicitati la starea civila schimbarea numelui de familie pe cale administrativa si revenirea la numele de fata. Daca aveti copii minori puteti solicita si pentru acestia dar aveti nevoie de acordul exsotului dvs.
Actele necesare pentru schimbarea numelui pe cale administrativă
Art.106 din HG 64/2011 prevede ca cererea se depune personal, prin împuternicit cu procură specială sau împuternicire avocaţiala la primăria în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul solicitantul, sau la primaria ultimului loc de domiciliu avut în ţara- în cazul cetăţenilor români cu domiciliul în străinătate - crds -
Cererea de schimbare a numelui trebuie sa fie temeinic motivată.
ATENTIE! actele se depun la primăria locului de domiciliu.
Alaturi de cerere depuneti:
-cazier judiciar ( valabilitate 6 luni de la emitere )
-cazier fiscal eliberat de direcţia judeţeană a finanţelor publice - valabilitate 30 zile de la eliberare
-buletinul/ci ( în original şi 2 copii xerox )
-paşaportul( în original şi 2 copii xerox )
-certificatul de naştere( în original şi copie legalizată la notar +copie xerox după legalizare )
-certificatul de naştere al celuilalt soţ legalizat la notar (dacă este cetăţean străin certificatul trebuie apostilat,tradus şi legalizat + original + copie xerox după legalizare)
-certificatul de căsătorie ( în original şi copie legalizată +copie xerox după legalizare)
-un exemplar al Monitorului Oficial al României, partea a?III-a, în care a fost publicat extrasul din cererea de schimbare a numelui (exemplar de la publicarea căruia să nu fi trecut mai mult de un an)
-sentinţa de divorţ ( în original şi copie rămasă definitivă şi irevocabilă)
-declaraţie notarială de consimţământ/acord a celuilalt soţ sau a celui de la care se preia numele(părinţilor)dată în formă autentică(la notar) ?în cazul schimbării numelui de familie comun purtat în timpul căsătoriei, sau în cazul schimbării numelui şi/sau prenumelui copilului minor(chiar dacă părinţii sunt divorţaţi/sau o copie a deciziei autorităţii tutelare,art.6,alin 2 ,lit d,din OG. 41/2003).
-declaraţie notarială din partea celui/celor de la care se preia numele din care să rezulte că este/sunt de acord cu schimbarea numelui de familie pe cale administrativă a petentului;
-orice alte acte pe care solicitantul le consideră necesare pentru motivarea cererii sale
Termenul de rezolvare este de 30 zile pt.cei de la st.civ.+ 60 zile pt.emiterea dispozitiei de catre presedintele consiliului judetean= 90 zile
Taxele sunt de: 24,34 lei taxa publicare pe care o achitati la posta +13 lei taxa extrajudiciara de timbru pe care o achitati la impozite si taxe la primarie+ 2lei tax.timbru pt.schimb.certif.tot la impozite si taxe= 39,34 lei.
cerere: PUBLICARE A SCHIMBÃRII NUMELUI ÎN MONITORUL OFICIAL
CÃTRE,
REGIA AUTONOMÃ ,,MONITORUL OFICIAL,,
SERVICIUL RELAŢII CU PUBLICUL ªI AGENŢII ECONOMICE
BUCUREªTI , Strada ªoseaua Panduri nr. 1, bloc P33, parter, SECTOR 5, cod 050651

I.Subsemnatul (a) ??????????..?????????????????????
domiciliat(a) în oraşul ..., strada????????????,nr/bl???.ap??..judeţul ....... în temeiul art. 10 din O.G. nr. 41/2003 privind dobândirea şi schimbarea pe cale administrativă a numelor persoanelor fizice, solicit publicarea şi expedierea pe adresa mai sus amintită a unui exemplar, în original , din Monitorul Oficial al Romaniei Partea a ?III-a , a extrasului de pe cererea mea de schimbare a numelui cu următoarele date:
Date privind solicitantul:
A) numele de familie si prenumele ??????????????????????
B) locul si data nasterii ????????????????????????..??
C) domiciliul ??????????????????????????????.?
D) Numele de familie si prenumele parintilor:
- mama ????????????????
- tata ?????????????????
E) numele ce se solicită a fi schimbat :
- numele de familie din ??????????..în ??????????????..
- prenumele din ??:???????????..în ?????????.?????.

II. Prin aceeasi cerere, în calitate de parinti (tutore) solicitam a fi schimbate şi numele copilului (copiilor) minor (i) , după cum urmează :
Date privind pe copiii minori *)
- numele de familie si prenumele ??????????????..????????
- locul si data nasterii ????????????????????..?..?????..
- domiciliul ?????????????????????????..?...?????
Numele de familie si prenumele parintilor:
- mama ?????????????????????
- tata ???????????????????.???
Numele ce se solicită a fi schimbat :
- numele de familie din ??????????.. în ?????????.?..????..
- prenumele din ?????????????.. în ???????????????.
Date privind pe copiii minori **)
- numele de familie si prenumele ????????????????...??????
- locul si data nasterii ????????????????????...???..???..
- domiciliul ??????????????????????????..??????..
Numele de familie si prenumele parintilor:
- mama ?????????????????????
- tata ???????????????????.???
Numele ce se solicită a fi schimbat :
- numele de familie din ??????????.. în ??????????.?????
- prenumele din ?????????????.. în ???????????.????
Datele de mai sus sunt conforme cu cele înscrise în certificatele de stare civilă şi buletinele de identitate. Această cerere a fost completată în faţa ofiţerului de stare civilă al Consiliului Local oraş ........,judeţul .............
Se anexează recipisa ce reprezintă plata taxei de 24,34 lei, pentru publicarea anunţului şi trimiterea unui exemplar din Monitorul Oficial la adresa solicitantului.

Data, ????????? SEMNATURA,

CONSILIUL LOCAL AL ORAªULUI................... ?????????????
JUDEŢUL .........................
SPCLEP - STAREA CIVILÃ
Dată şi semnată în faţa noastră,
Azi, ?????????? L.S????????..

*În caz că se solicită schimbarea numelui pentru mai mulţi copii minori, se vor repeta rubricile de la pct.2,completându-se datele pentru fiecare copil. Rubricile necompletate se barează cu linie.
Ares-3, moderator