avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna! Sunt un minor de 16 ani care doreste sa se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna! Sunt un minor de 16 ani care doreste sa se angajeze la ...

Buna! Sunt un minor de 16 ani care doreste sa se angajeze la vara, m-am interesat pe acest subiect dar google-ul nu imi da răspunsuri destul de clare, ce ar trebui sa stiu despre piata muncii la 16 ani?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:28, 13 Martie 2024
1. Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.

2. Programul de lucru maxim pentru un minor este de șase ore pe zi, echivalent a 30 de ore pe săptămână (aceasta fiind considerata durata normala a timpului de munca).

3. Minorii nu pot presta muncă suplimentară si muncă de noapte.

4. Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.

5. Minorii nu pot presta activitate în locuri de muncă grele, vătămătoare sau periculoase .

6. Tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am 17 ani și vreau sa mă angajez Razvan Bebelea Razvan Bebelea Salut , am 17 ani și vreau sa mă angajez ca paznic la profi, mai am 7 luni și fac 18 ani. As dorii sa știu și eu dacă mă poate angaja dacă am 17 ani ... (vezi toată discuția)
Angajare minor ramo1305 ramo1305 Pentru angajarea unui minor de 16 ani impliniti, care este norma normala de lucru si salariul minim de incadrare? Multumesc! (vezi toată discuția)
Job la vârsta de 16 ani Andrei Christian Andrei Christian Bună ziua, acum câteva luni am împlinit vârsta de 16 ani, și aș vrea să mă angajez într-o fabrica (cred că asta este) unde se lipesc piese ... (vezi toată discuția)