Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna! Sunt un minor de 16 ani care doreste sa se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna! Sunt un minor de 16 ani care doreste sa se angajeze la ...

Buna! Sunt un minor de 16 ani care doreste sa se angajeze la vara, m-am interesat pe acest subiect dar google-ul nu imi da răspunsuri destul de clare, ce ar trebui sa stiu despre piata muncii la 16 ani?
1. Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.

2. Programul de lucru maxim pentru un minor este de șase ore pe zi, echivalent a 30 de ore pe săptămână (aceasta fiind considerata durata normala a timpului de munca).

3. Minorii nu pot presta muncă suplimentară si muncă de noapte.

4. Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.

5. Minorii nu pot presta activitate în locuri de muncă grele, vătămătoare sau periculoase .

6. Tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.