avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, Sunt în prag de divorț și soțul mă ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, Sunt în prag de divorț și soțul mă obligă sa ...

Bună ziua,

Sunt în prag de divorț și soțul mă obligă sa părăsesc domiciliul conjugal. Mi-a luat accesul la toate dispozitivele din casa și a oprit curentul pentru a nu putea lucra (lucrez de acasă). Apartamentul nu este al lui, ci al părinților lui și are doar drept de uzufruct. Mă amenință că va chema poliția dacă nu plec. Poate să ma forțeze legal să plec din casa?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doar printr-o acțiune un evacuare poate sa va forteze sa părăsiți domiciliul. Pana atunci, dacă se mai comporta agresiv cu dvs puteți sa solicitati emiterea unui ordin de protectie cu evacuarea acestuia din locuinta.
Formulati actiunea de divorț din culpa sa exclusiva și solicitati eventual și daune morale.
Contactați un avocat sa va explice in detaliu procedura și sa va sprijine în acest demers.
Ultima modificare: Vineri, 15 Martie 2024
Avocat Neagu Elena, Avocat


Avocat Neagu Elena a scris:

Doar printr-o acțiune un evacuare poate sa va forteze sa părăsiți domiciliul. Pana atunci, dacă se mai comporta agresiv cu dvs puteți sa solicitati emiterea unui ordin de protectie cu evacuarea acestuia din locuinta.
Formulati actiunea de divorț din culpa sa exclusiva și solicitati eventual și daune morale.
Contactați un avocat sa va explice in detaliu procedura și sa va sprijine în acest demers.

Mulțumesc pentru răspunsul prompt! Mai am o întrebare dacă sunteți amabilă: Dacă decid să plec (în principiu pentru că îmi afectează munca) și nu mă va lăsa să iau decat “strictul necesar” (cuvinte lui) - ce consecințe imi va aduce această decizie și îmi voi mai putea recupera din lucruri mele personale?

Mulțumesc anticipat!
Va puteți recupera atat bunurile personale cât și bunurile achiziționate impreuna cu soțul în perioada casatoriei.
Intocmiti un proces verbal cu bunurile ramase în imobil și starea acestora, faceți și fotografii, filmulet etc, ca o sa aveți nevoie de ele mai tarziu pentru partaj.
Contactați un avocat și discutați strategia de apărare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Martie 2024
Avocat Neagu Elena, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua am 2 fetițe una de aproape 3 ani și una de un an ... Simonacarp Simonacarp Buna ziua am 2 fetițe una de aproape 3 ani și una de un an și trei luni ai vreau sa părăsesc domiciliul conjugal motivul este că nu ne mai merge în ... (vezi toată discuția)
Abandon sau nu raamonaag raamonaag Buna ziua , sunt casatorita de 9 ani si am o fetita de 7ani . Din diferite motive nu ne mai intelegem . Datorita presiunilor psihologige la care suntem ... (vezi toată discuția)
Divort, sotia pleaca in italia si nu mai vrea sa vina acasa! ContSters169673 ContSters169673 Sotii CIA si CII casatoriti de 28 ani, au construit totul impreuna, ea casnica, el angajat au 3 copii mojori \"la casele lor\". Doamna pleca in vizita la un ... (vezi toată discuția)