Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, Sunt în prag de divorț și soțul mă ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, Sunt în prag de divorț și soțul mă obligă sa ...

Bună ziua,

Sunt în prag de divorț și soțul mă obligă sa părăsesc domiciliul conjugal. Mi-a luat accesul la toate dispozitivele din casa și a oprit curentul pentru a nu putea lucra (lucrez de acasă). Apartamentul nu este al lui, ci al părinților lui și are doar drept de uzufruct. Mă amenință că va chema poliția dacă nu plec. Poate să ma forțeze legal să plec din casa?
Doar printr-o acțiune un evacuare poate sa va forteze sa părăsiți domiciliul. Pana atunci, dacă se mai comporta agresiv cu dvs puteți sa solicitati emiterea unui ordin de protectie cu evacuarea acestuia din locuinta.
Formulati actiunea de divorț din culpa sa exclusiva și solicitati eventual și daune morale.
Contactați un avocat sa va explice in detaliu procedura și sa va sprijine în acest demers.
Avocat Neagu Elena, Avocat

Avocat Neagu Elena a scris:

Doar printr-o acțiune un evacuare poate sa va forteze sa părăsiți domiciliul. Pana atunci, dacă se mai comporta agresiv cu dvs puteți sa solicitati emiterea unui ordin de protectie cu evacuarea acestuia din locuinta.
Formulati actiunea de divorț din culpa sa exclusiva și solicitati eventual și daune morale.
Contactați un avocat sa va explice in detaliu procedura și sa va sprijine în acest demers.

Mulțumesc pentru răspunsul prompt! Mai am o întrebare dacă sunteți amabilă: Dacă decid să plec (în principiu pentru că îmi afectează munca) și nu mă va lăsa să iau decat “strictul necesar” (cuvinte lui) - ce consecințe imi va aduce această decizie și îmi voi mai putea recupera din lucruri mele personale?

Mulțumesc anticipat!
Va puteți recupera atat bunurile personale cât și bunurile achiziționate impreuna cu soțul în perioada casatoriei.
Intocmiti un proces verbal cu bunurile ramase în imobil și starea acestora, faceți și fotografii, filmulet etc, ca o sa aveți nevoie de ele mai tarziu pentru partaj.
Contactați un avocat și discutați strategia de apărare.
Avocat Neagu Elena, Avocat