Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aplicarea OUG 115/2023 pentru despagubirile castigate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aplicarea OUG 115/2023 pentru despagubirile castigate in urma hotararii judecatoresti executorii

In urma unei hotărâri judecătorești executorii s-a stabilit că: „obligă pârâta la plata unei despăgubiri egală cu salariile indexate, majorate și reactualizate și cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul, actualizate cu rata de inflație. Obligă pârâta să plătească reclamantei dobânda legală penalizatoare aferentă debitului de la data scadentei fiecărei obligații până la data plății efective.”
Întrebarile sunt:
1. Pt aceasta situație se aplica prev. Art. IX din OUG 115/2023?
2. Aceste despăgubiri sunt încadrate în Codul fiscal ca venituri asimilate salariilor cf. Art. 76 și sunt impozitate sau sunt încadrate conform art. 62 alin. 3, lit h și nu sunt impozitate?
Cand s-a pronuntat hotararea?
In data de 02.02.2024
Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești definitive având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituțiile și autoritățile publice, devenite executorii în perioada 1 ianuarie 2024-31 decembrie 2024, se va realiza astfel:
a) în primul an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 5% din valoarea titlului executoriu;
b) în al doilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 10% din valoarea titlului executoriu;
c) în al treilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25% din valoarea titlului executoriu;
d) în al patrulea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25% din valoarea titlului executoriu;
e) în al cincilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 35% din valoarea titlului executoriu.
Totusi despagubirile nu sunt drepturi salariale, pt ca instanta ar ordona plata drepturilor salariale retroactiv, Instanta le numeste despagubiri cu o valoare echivalenta salariilor...
Asta este practica judecatoreasca ..le numesc despagubiri in cuantum egal cu ....