Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am si eu nevoie de sfatul dvs, as dori sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am si eu nevoie de sfatul dvs, as dori sa cumpar un ...

Buna ziua, am si eu nevoie de sfatul dvs, as dori sa cumpar un apartament in valoare de 50.000€, cam 20.000€ ii am cash de pe la parinti, bunici si ce am mai economisit eu, 30.000€ ii imprumut de la verisorii mei din Strainatate, problema este ca ei ii au cash si mii pot da oricand, intrebarea mea este cum pot face ca sa nu am probleme la banca sau cu Anaful despre provenineta banilor, Mentionez faptul ca verisorii mei nu doresc dobanda de la mine, doar sa le dau bani inapoi cand pot eu, nici contract nu au nevoie.
Multumesc!
conform legii romane, orice plata intre persoane fizice si care e mai mare de 10.000 eur se face prin banca. in lei sau valuta, nu conteaza.
toti banii primiti, indiferent de unde, trebuie insotiti de contracte autentice de donatie sau imprumut, dupa caz.
ulterior, in contractul de vanzare al apartamentului, veti declara si justifica provenienta banilor.
adriandimitriu, utilizator