Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Deciziile civile stabilite de un tribunal sunt ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Deciziile civile stabilite de un tribunal sunt valabile pt toti ...

Deciziile civile stabilite de un tribunal sunt valabile pt toti ?
Doua chestinui prealabile: Ce intelegeti prin "valabil" si cine sunt "toti"? Prin expresia "toti" trebuie sa intelegeti doar partile din proces, pentru ca decizia tribunalului ii priveste doar pe ei. Privitor la "valabil" indraznesc sa presupun ca intelegeti obligatoriu si definitiv. Asadar, pentru partile dintr-un proces, si doar pentru ele, solutia finala este obligatorie si definitiva.