avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pana la urma ,la ce sunt sanse sa primesc? Pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pana la urma ,la ce sunt sanse sa primesc? Pensie de boala sau ...

Pana la urma ,la ce sunt sanse sa primesc?
Pensie de boala sau indemnizatie de handicap...tot nu inteleg..
Cel mai recent răspuns: Mariorica1970 , utilizator 08:22, 18 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cele două se pot cumula.Important este să fiti încadrat în grade de invaliditate și de handicap.
@ Carp Mircea
Discuția a început aici:
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Poate sunt importante amănuntele din acel topic.
D nul Carp,deocamdata,nu mi doresc decat indemnizatie de handicap,concret,ce ar trebui sa fac.?Eu,inca muncesc,si mi doresc si pe viitor, cat pot si cat imi ingaduie boala..Sunt cadru didactic si inca pt sa mi exercit profesia..Durerile le tin cat pot de mult sub control.Va mulțumesc mult!

Carp Mircea a scris:

Cele două se pot cumula.Important este să fiti încadrat în grade de invaliditate și de handicap.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare pe caz de boala dumitruciornei dumitruciornei buna ziua , am 56 de ani si de aproximativ 10-15 ani sufar de hipertensiune arteriala si diabet tip 2 . incepind din acest an am fost diagnosticat cu ... (vezi toată discuția)
Buna seara, sunt persoana cu handicap accentuat,am varsta de ... Campean ilie Campean ilie Buna seara, sunt persoana cu handicap accentuat,am varsta de 51 ani si vechime in munca 30 ani.Intrebarea mea este daca ma pot pensiona pe caz de ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta ucurel69 ucurel69 am total stagiu de cotizare de 43 ani 10 luni 16 zile,din aprilie 2008 sant in pensie de boala gr.3 ,as dori sa stiu cu ce procent sant penalizat din totalul ... (vezi toată discuția)