avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... GDPR
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

GDPR

Buna ziua.
Mi-am dat demisia anul trecut in decembrie. Vad ca emailul de firma cu numele meu este inca activ. Ii pot soma sa-l dezactiveze? Multumesc
Ultima modificare: Luni, 18 Martie 2024
bogdanmoisin2018, utilizator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 08:19, 19 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De somat puteti soma pe oricine sa faca sau sa nu faca orice, nu puteti insa obtine ajutorul statului - prin judecator - decat daca exista un temei serios pentru cerere. Asadar, raspunsul depinde de cat de legata este adresa de email de numele d-voastra.. Daca adresa de email este de genul "bogdi2018@firma.nasoala.ro" raspunsul este evident negativ pentru ca asa cum nu e doar un catel cu urechi lasate si sosetute albe nici d-voastra nu sunteti singurul Bogdan. Daca adresa de email contine datele d-voastra personale trebuie sa dezactiveze emailul afara de ipoteza in care au angajat deja pe cineva cu acelasi nume si prenume. Insa daca nu il dezactiveaza de bunavoie procesul trebuie pregatit atent si cu grija.
Cum ati observat că mailul e inca activ? V-a scris?

bogdanmoisin2018 a scris:

Buna ziua.
Mi-am dat demisia anul trecut in decembrie. Vad ca emailul de firma cu numele meu este inca activ. Ii pot soma sa-l dezactiveze? Multumesc

Buna ziua, multumesc pt raspuns.
Contine datele mele personale. O sa le trimit un email in care ii rog sa stearga adresa. DACA nu, trebuie sa apelez la un avocat.
La un moment dat era trecut si nr meu personal pe site, l au dat jos .

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

De somat puteti soma pe oricine sa faca sau sa nu faca orice, nu puteti insa obtine ajutorul statului - prin judecator - decat daca exista un temei serios pentru cerere. Asadar, raspunsul depinde de cat de legata este adresa de email de numele d-voastra.. Daca adresa de email este de genul "bogdi2018@firma.nasoala.ro" raspunsul este evident negativ pentru ca asa cum nu e doar un catel cu urechi lasate si sosetute albe nici d-voastra nu sunteti singurul Bogdan. Daca adresa de email contine datele d-voastra personale trebuie sa dezactiveze emailul afara de ipoteza in care au angajat deja pe cineva cu acelasi nume si prenume. Insa daca nu il dezactiveaza de bunavoie procesul trebuie pregatit atent si cu grija.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua. Am dat un mail si n am primit raspuns automat de la cont admin. Mailurile care nu mai sunt active au un msg automat de informare si redirectionare.

adriandimitriu a scris:

Cum ati observat că mailul e inca activ? V-a scris?

bogdanmoisin2018 a scris:

Buna ziua.
Mi-am dat demisia anul trecut in decembrie. Vad ca emailul de firma cu numele meu este inca activ. Ii pot soma sa-l dezactiveze? Multumesc



1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu sunteti chiar un neofit. am banuit ca despre asta e vorba (casuta a fost "arhivata"). ar fi o incalcare daca s-ar putea TRIMITE mailuri legitime folosind acea adresa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema urgenta pentru admini sau moderatori uwritetherules uwritetherules buna seara. am o problema. in urma cu ceva timp m-am inregistrat aici cu un alt user pe alt e-mail. am incercat sa ma loghez dar nu mai tin minte parola ... (vezi toată discuția)
Mail de servici c_mircea c_mircea Daca am mail de la angajator, de exemplu numele.meu@angajator .ro , acest angajator are dreptul sa-mi citeasca mailurile? Sau are dreptul sa-mi schimbe parola ... (vezi toată discuția)
Recuperare cont dezactivat de facebook Ana2016 Ana2016 Pe 4 sept.2019 am postat cateva poze cu haine de pe un site , altul decat cel care mi.a raportat profilul.Pe 24.10.2019 facebook mi-a dezactivat contul pentru ... (vezi toată discuția)