Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... refuz mostenire, plata judecata?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

refuz mostenire, plata judecata?

Buna ziua.
Mama mea a avut o verisoara care a decedat in 2021. A lasat un testament in favoarea altor rude. Mama nu a fost nicidata interesata de mostenire. Una din mostenitoare i-a cerut sa trimita o negatie, renuntare la mostenire, si recunoastere a testamentului, fara sa puna la dispozitie acest act. Ni s-a parut ca se cere sa semnam cec in alb. Apoi a venit o instiintare de la un notar prin care se spunea ca daca nu se prezinta pierde drepturile succesorale. Ok. Acum a primit o scrisoare de la judecatorie ca este data in judecata sa plateasca taxele de judecata pentru succesiune. Daca nu este interesata de aceasta mostenire, nu este mostenitor, poate fi obligata la plata judecatii? Multumesc
ac14, utilizator
Ar trebui sa apelați la avocat.
Sunt niște proceduri care trebuie verificate.
Fără a se cunoaște situatia juridică nu va poate ajuta nimeni.
Nu prea are logica juridică ce ziceți.

București 2024