Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor pt.control financiar preventiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor pt.control financiar preventiv

Buna ziua,
va rog daca ma poate ajuta cineva sa inteleg si eu cum aplic de la 1 ianuarie 2010 spor pentru complexitatea muncii( spor pt. control financiar preventiv) mentionind ca acest spor este stipulat in legea 84/2003 unde se spune , la art.13 alin.7 ,ca persoanele desemnate sa efectueze controlul financiar preventiv propiu pot beneficia de un spor pentru complexitatea muncii de pina la 25% aplicat la salariul de baza brut lunar. Acum prin legea 330/2009 acest spor la ce baza se aplica???#-o
la cea avuta pina la 31.decembrie 2009 sau la baza nou creata prin introducerea sporului de vechime in aceasta.
cu multumiri,
Sporul CFP 25% conform legislatiei se aplica la salariul de baza. Salariul de baza este format din salar incadrare + indemnizatie conducere in acest caz. Sporul de vechime se calculeaza tot la salariul de baza, nu intra in calculul CFP.
In anul 2010 CFP -ul a fost pe compensatii tranzitorii nu a fost incadrat la sporuri in afara salariului de baza.
Un exemplu concret, pentru o persoana cu 1000 lei s. incadrare, 20% conducere 15% vechime si 25% CFP se calculeaza astfel:

La 31 dec 2009:
1000*20%= 200 lei conducere
S. baza = 1000+200= 1200 lei
Vechime = 1200*15% = 180 lei
CFP = 1200*25% = 300 lei
Brut: 1000+200+180+300 = 1680 lei.

Astfel spus, in 2010 arata astfel:
Salar baza: s. incadrare+ind conducere+vechime
1000 + 200 + 180 = 1380 lei
Compensatii tranzitorii: CFP - 300
Brut: 1380 + 300 = 1680 lei

Am avut recent curtea de conturi si a verificat modul in care am acordat CFP-ul, nu au obiectat , deci e varianta corecta.
Succes!
Multumesc frumos! M-ati lamurit!
freeelis a scris:

Da, este adevarat ... odata cu intrarea in vigoare a Legii nr.284/2010 este abrogat alin. (7) al art. 9 din Ordonanţa Guvernului nr. 119/1999privind controlul intern şi controlul financiar preventiv, aprobatăcu modificări şi completări prin Legea nr. 301/2002, republicatăîn Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 799 din12 noiembrie 2003, cu modificările şi completările ulterioare.

Sunt de alta parere. desigur, nu contest aborgarea expresa a art.9 alin 7 din OG119, dar cred ca acest spor se acorda in continuare ca suma inclusa in salariul de baza. Parerea mea este determinata de faptul ca aproape toate dispozitiile privitoare la salarizarea personalului bugetar au fost abrogate incepand cu Legea 330/2009, dar sumele neprevazute in acesta lege au fost incluse in sume compensatorii cu caracter tranzitoriu.
Legea 284/2010 a abrogat o prevedere legala privind un spor, care oricum fusese deja integrat in salariul de baza.
mihai_eu, utilizator