Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Am și eu o întrebare, dat fiind că sunt ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Am și eu o întrebare, dat fiind că sunt de la tara ...

Buna ziua! Am și eu o întrebare,dat fiind că sunt de la tara .Are voie un tir sa se oprească pe partea carosabila in fata unui magazin daca aceasta este pe colțul intersecției ?Nu mai zic că la nici doi metri intersecție este trecere de pietoni și curba .
Dati niste detalii, mai precis de ce opreste acest tir acolo, in fata magazinului. E vreun motiv anume ?
La cafea,a stat omul sa și bea cafeaua 10 minute,15 și după a plecat

latka a scris:

Dati niste detalii, mai precis de ce opreste acest tir acolo, in fata magazinului. E vreun motiv anume ?

FloricaA, utilizator
Daca dvs. credeti ca puteti rezolva, atunci faceti o reclamatie la politie:
Mai jos aveti articolele ce interzic oprirea si stationarea. Pina in 5 minute e oprire.
Articolul 142
Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
a) în zona de acțiune a indicatorului "Oprirea interzisă";
b) pe trecerile la nivel cu calea ferată curentă și la o distanță mai mica de 50 m înainte și după acestea;
c) pe poduri, pe și sub pasaje denivelate, precum și pe viaducte;
d) în curbe și în alte locuri cu vizibilitate redusă sub 50 m;
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai puțin de 25 m înainte și după acestea;;
(la 20-12-2011, Lit. e) a art. 142 din anexa 1 a fost modificată de RECTIFICAREA nr. 1.391 din 4 octombrie 2006, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 902 din 20 decembrie 2011. )
f) în intersecții, inclusiv cele cu circulație în sens giratoriu, precum și în zona de preselecție unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanță mai mica de 25 m de coltul intersecției;
g) în stațiile mijloacelor de transport public de persoane, precum și la mai puțin de 25 m înainte și după acestea;
h) în dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabilă, dacă prin aceasta se stânjenește circulația a două vehicule venind din sensuri opuse, precum și în dreptul marcajului continuu, în cazul în care conducătorii celorlalte vehicule care circulă în același sens ar fi obligați, din această cauza, să treacă peste acest marcaj;
i) în locul în care se împiedică vizibilitatea asupra unui indicator sau semnal luminos;
j) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoarele cu semnificațiile "Drum îngustat", "Prioritate pentru circulația din sens invers" sau "Prioritate față de circulația din sens invers";
k) pe pistele obligatorii pentru pietoni și/sau bicicliști ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;
l) pe platforma caii ferate industriale sau de tramvai ori la mai puțin de 50 m de acestea, dacă circulația vehiculelor pe sine ar putea fi stânjenită sau împiedicată;
m) pe partea carosabilă a autostrăzilor, a drumurilor expres și a celor naționale europene (E);
n) pe trotuar, dacă nu se asigură spațiu de cel puțin 1 m pentru circulația pietonilor;
o) pe pistele pentru biciclete;
p) în locurile unde este interzisă depășirea.
Articolul 143
Se interzice staționarea voluntară a vehiculelor:
a) în toate cazurile în care este interzisă oprirea voluntară;
b) în zona de acțiune a indicatorului cu semnificația "Staționarea interzisă" și a marcajului cu semnificația de interzicere a staționării;
c) pe drumurile publice cu o lățime mai mica de 6 m;
d) în dreptul cailor de acces care deservesc proprietățile alăturate drumurilor publice;
e) în pante și în rampe;
f) în locul unde este instalat indicatorul cu semnificația "Staționare alternantă", în altă zi sau perioadă decât cea permisă, ori indicatorul cu semnificația "Zona de staționare cu durata limitată" peste durata stabilită.
[ link extern ]
As face eu că din cauza lui eram sa fac accident ,pt nu am văzut mașina ce venea din stânga mea chiar daca am oprit și m-am uitat nu sa văzut

FloricaA a scris:

La cafea,a stat omul sa și bea cafeaua 10 minute,15 și după a plecat

latka a scris:

Dati niste detalii, mai precis de ce opreste acest tir acolo, in fata magazinului. E vreun motiv anume ?