Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Buna ziua, O firma care are codurile CAEN care sunt ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Buna ziua, O firma care are codurile CAEN care sunt prevazute ...

Buna ziua,

O firma care are codurile CAEN care sunt prevazute in noua lege ca platitoare de 3% impozit, dar nu le desfasoara, trebuie sa achite 3% impozit pe venit?

Spre exemplu, avem codul 6209 in actul constitutiv si la reg. com, insa nu desfasuram activitate, veniturile fiind 100% din marketing, CAEN 7311.

Multumesc!
Cota de impozitare se stabileste in functie de sursa veniturilor. Asadar nu are importanta ca aveti inregistrate la ONRC aceste activitati daca nu ele sunt sursa veniturilor supuse impozitarii.
Am inteles.
Va multumesc pentru raspuns.