avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchiriez scaun într-un salon (domeniul manichiură).
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchiriez scaun într-un salon (domeniul manichiură).

Bună ziua! Vă rog să mă ajutați și pe mine cu un răspuns cat mai clar
Vreau să îmi închiriez un scaun într-un salon (domeniul manichiură). Salonul este prevăzut cu de toate, eu ce aprobări mai exact trebui să am? ca mi-am deschis un Srl. Mulțumesc
Ultima modificare: Vineri, 29 Martie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Mihaela Nailtech , utilizator 16:32, 27 Martie 2024
1. Pentru funcționarea legală a unui salon de înfrumusețare, sunt necesare demersuri prealabile de autorizare la Direcția de Sănătate Publică. Se autorizează din punct de vedere sanitar numai în baza declarației pe proprie răspundere, conform anexei nr. 2 din Ordinul 1030/2009, privind aprobarea procedurilor de reglementare sanitară pentru proiectele de amplasare, amenajare, construire și pentru funcționarea obiectivelor ce desfășoară activități cu risc pentru starea de sănătate a populației cu modificările și completările ulterioare.
Detalii
[ link extern ]

2. Avizul și autorizația de la Primărie

3. Autorizația de securitate la incendiu
Conform dispozițiilor H.G. nr.1739/2006, modificată prin H.G. nr.19/2014, salonul de înfrumusețare are nevoie de autorizație de securitate la incendiu doar dacă se încadrează întruna din situațiile:
a) centrele de înfrumusețare sunt de mari dimensiuni și sunt amplasate în clădiri independente sau în clădiri cu funcțiuni mixte (ex.: când sunt situate la parter, se consideră săli aglomerate cele cu mai mult de 200 persoane);
b) acestea sunt amplasate în clădiri de tip monumente istorice (unde există riscul de fi efectuate lucrări de modernizare sau chiar ar putea fi schimbată destinația imobilului în cauză);
c) dacă aria desfășurată este mai mare sau egală cu 400 mp;
d) dacă salonul este amplasat în clădiri de locuit care din proiect au fost construite cu destinația de locuințe și în cadrul cărora, de-a lungul timpului, anumite spații au fost amenajate ca spații comerciale, schimbându-și astfel destinația;
e) dacă sunt în situate la subsolul, demisolul, podul ori pe acoperișul tip terasă al clădirilor civile, indiferent de destinație, aria construită /desfășurată sau de numărul de persoane;

4. Detalii
[ link extern ]
Bună ziua! Dețin un SRL și vreau să subînchiriez un spațiu într-un salon( domeniul manichiură) care funcționează legal,are toate autorizațiile Primărie, de securitate la incendiu, dsp. Dacă știe cineva și mă poate ajuta și pe mine cu un răspuns,mie ca și domeniu,ce autorizații îmi mai trebuie în situația asta? De la DSP? Menționez încă o dată,salonul are toate autorizațiile,este deschis de curând iar eu vreau să subînchiriez doar o parte în domeniul manichiurii. Mulțumesc anticipat!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie de protectie la incendiu de la isu big_savu big_savu Buna ziua, in cazul unui apartament cu 4 camere, de 90 mp, este nevoie de obtinerea autorizatiei de protectie la incendiu sau in urma hotararii de guvern de ... (vezi toată discuția)
Autorizare isu lamoruz lamoruz Pentru un atelier de mobila nou infiintat, in suprafata de 320 mp, amplasat intr-o cladire cu o suprafata totala de 470 mp, compartimentata, este necesara ... (vezi toată discuția)
Autorizație de funcționare salon de înfrumusețare in spațiu locuibil VMarius123 VMarius123 Buna ziua. Anul trecut am cumpărat un imobil (casaP+M) cu credit ipotecar la BRD, pentru a amenaja spațiul și a deschide un salon de înfrumusețare. Anul ... (vezi toată discuția)