Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchiriez scaun într-un salon (domeniul manichiură).
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchiriez scaun într-un salon (domeniul manichiură).

Bună ziua! Vă rog să mă ajutați și pe mine cu un răspuns cat mai clar
Vreau să îmi închiriez un scaun într-un salon (domeniul manichiură). Salonul este prevăzut cu de toate, eu ce aprobări mai exact trebui să am? ca mi-am deschis un Srl. Mulțumesc
george-neagu, moderator
1. Pentru funcționarea legală a unui salon de înfrumusețare, sunt necesare demersuri prealabile de autorizare la Direcția de Sănătate Publică. Se autorizează din punct de vedere sanitar numai în baza declarației pe proprie răspundere, conform anexei nr. 2 din Ordinul 1030/2009, privind aprobarea procedurilor de reglementare sanitară pentru proiectele de amplasare, amenajare, construire și pentru funcționarea obiectivelor ce desfășoară activități cu risc pentru starea de sănătate a populației cu modificările și completările ulterioare.
Detalii
[ link extern ]

2. Avizul și autorizația de la Primărie

3. Autorizația de securitate la incendiu
Conform dispozițiilor H.G. nr.1739/2006, modificată prin H.G. nr.19/2014, salonul de înfrumusețare are nevoie de autorizație de securitate la incendiu doar dacă se încadrează întruna din situațiile:
a) centrele de înfrumusețare sunt de mari dimensiuni și sunt amplasate în clădiri independente sau în clădiri cu funcțiuni mixte (ex.: când sunt situate la parter, se consideră săli aglomerate cele cu mai mult de 200 persoane);
b) acestea sunt amplasate în clădiri de tip monumente istorice (unde există riscul de fi efectuate lucrări de modernizare sau chiar ar putea fi schimbată destinația imobilului în cauză);
c) dacă aria desfășurată este mai mare sau egală cu 400 mp;
d) dacă salonul este amplasat în clădiri de locuit care din proiect au fost construite cu destinația de locuințe și în cadrul cărora, de-a lungul timpului, anumite spații au fost amenajate ca spații comerciale, schimbându-și astfel destinația;
e) dacă sunt în situate la subsolul, demisolul, podul ori pe acoperișul tip terasă al clădirilor civile, indiferent de destinație, aria construită /desfășurată sau de numărul de persoane;

4. Detalii
[ link extern ]
Bună ziua! Dețin un SRL și vreau să subînchiriez un spațiu într-un salon( domeniul manichiură) care funcționează legal,are toate autorizațiile Primărie, de securitate la incendiu, dsp. Dacă știe cineva și mă poate ajuta și pe mine cu un răspuns,mie ca și domeniu,ce autorizații îmi mai trebuie în situația asta? De la DSP? Menționez încă o dată,salonul are toate autorizațiile,este deschis de curând iar eu vreau să subînchiriez doar o parte în domeniul manichiurii. Mulțumesc anticipat!!