Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună seara! Sunt cadru militar (soldat) și recent am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună seara! Sunt cadru militar (soldat) și recent am produs ...

Bună seara! Sunt cadru militar (soldat) și recent am produs un accident rutier în urma căruia am cauzat vătămarea corporala a unei persoane în vârstă de 56 de ani. (Am fost testat, rezultate negative ) Persoana a fost internata 2 săptămâni în spital, recent fiind externata (are 2 tije, mana și picior, simțindu-se mai bine acum). Solicitând de la Tribunalul militar dovada de conducere, am aflat ca sunt încadrat la vătămare corporala din culpa ușoară (menționez ca doamna încă nu a eliberat certificatul medico-legal). În cazul în care doamna nu depune plangere, exista vreo varianta ca dosarul sa se claseze și fapta mea sa nu apară în cazierul judiciar? Pot fi dat afara de la munca?
Bună ziua! Există mai multe variante în cazul dumneavoastră, astfel încât fapta să nu apară în cazier:
În faza de urmărire penală:
-Clasare pentru lipsa plângerii prealabile sau pentru ca nu sunt întrunite elementele constitutive ale infracțiunii.
- Renunțarea la urmărirea penală.
În faza de judecată;
- amânarea aplicării pedepsei sau renunțarea la aplicarea pedepsei;
-achitarea
Am inteles. Am uitat sa precizez ca victima traversa regulamentar, pe marcajul pietonal. Nu am părăsit locul accidentului, ba chiar am fost cel care a sunat la 112. Acum doamna este acasă, numai ca nu știu dacă a eliberat sau nu certificat medico-legal. Mai poate fi eliberat dacă au trecut mai bine de 30 de zile? De asemenea, dacă recuperarea victimei depășește 90 de zile, dar aceasta nu depune plangere, dosarul se mai poate clasa? Sau sa se renunțe la urmărirea penala?... va mulțumesc pentru eventualele raspunsuri
Alexandra Dogaru a scris:

Bună ziua! Există mai multe variante în cazul dumneavoastră, astfel încât fapta să nu apară în cazier:
În faza de urmărire penală:
-Clasare pentru lipsa plângerii prealabile sau pentru ca nu sunt întrunite elementele constitutive ale infracțiunii.
- Renunțarea la urmărirea penală.
În faza de judecată;
- amânarea aplicării pedepsei sau renunțarea la aplicarea pedepsei;
-achitarea