avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: sc platitoare ...

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: sc platitoare de TVA trimestrial, TVA la incasare, impozit pe profit in 2023, micro pana in 2023, a achitat unui furnizor sume mici in plus, plata fiind efectuata prin self pay. SC nu figura cu aceste sume platite in plus in evidenta furnizorului, ct 401, motiv pentru care sumele au fost inregistrate in ct.6588 la sfarsitul anului. Initial au fost inregistrate 473=5311, apoi 6588=473. In 2023 sumele au fost inregistrate in ct. 6588 ca fiind cheltuiala nedeductibila. In aceasta luna furnizorul trimite instiintare ca sumele respective au fost inregistrate in ct.419 si in consecinta, sc a platit mai putin ultima factura. Cum reglez acum aceste sume, 30 lei, pe care le consider ca ``erori nesemnificative``, astfel incat sa nu ramana furnizorul neplatit? Multumesc.

Alte discuții în legătură

Inchidere sold debitor cont furnizor mihaelacn mihaelacn Buna ziua! Am inregistrat o plata catre un furnizor fara sa am inregistrata factura si in concesinta soldul final al contului 401/X este debitor. Cum pot sa ... (vezi toată discuția)
Diferente inregistrate in contabilitate lucretiav lucretiav daca factura a fost de 10.09 si am platit 10.10 ,diferenta unde o inregistrez (vezi toată discuția)
Reglare sold 401 camelia adina camelia adina ajutor am in 2009 o plata la un furnizor pe care contabila veche a inregistrat-o 6588=5121 2 lei sa zicem . a facut aceasta eroare deoarece s-a dat pt ... (vezi toată discuția)