avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am deschis o acțiune în instanță unei case locale ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am deschis o acțiune în instanță unei case locale de pensii.Casa ...

Am deschis o acțiune în instanță unei case locale de pensii.Casa a depus intâmpinarea și instanța a fixat termenul de judecată.Nu se mai dă răspuns la întâmpinare ? S-au schimbat procedurile ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:20, 2 Aprilie 2024
Buna ziua,

Raspunsul la intampinare nu se comunica, daca acesta a fost depus, veti lua la cunostinta de continutul acestuia de la dosarul cauzei.
Multumesc.
Problema este ca eu trebuia sa primesc intampuinarea pentru ai da raspuns.
Intampinarea nu a mai venit pentru ai da ras;puns si s-a fixat termen de judecata inca din data de 22/03/2024.
Ultima modificare: Vineri, 29 Martie 2024
Carp Mircea, utilizator
Poate nu au depus intampinarea.
Se deduce prin/din fixarea datei de judecata ca s-a depus intampinarea.
A fost depusa exact la limita celor 25 zile lucratoare(14/02-22/03).13/05-termen de judecata.
Dar nu a mai fost comunicata reclamantului pentru a i se da rataspuns.
Considet ca i s-a facut un mic avantaj paratei.
Parata stie ce s-a cerut in cererea de chemare in judecata.
Reclamantul nu stie ce a sustinut parata in intampinare.,
In aceste conditii, intreb:
Este obligatoriu sa se transmita/comunice intampinarea reclamantjului pentru a-i formuila un raspuns ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Martie 2024
Carp Mircea, utilizator
Este obligatoriu sa se comunice intampinarea reclamantului .

Alte discuții în legătură

Reiau întrebarea. este obligatoriu să se dea răspuns la o ... Carp Mircea Carp Mircea Reiau întrebarea. Este obligatoriu să se dea răspuns la o întâmpinare ? În cazul prezentat de mine nu a mai fost comunicată întâmpinarea pentru a i ... (vezi toată discuția)
Termen fixat fara comunicarea intampinarii paratului- cum procedez? vrica vrica Ieri am vazut pe site ca unui dosar in pretentii depus in Octombrie s-a stabilit termen in Ianuarie dar pina acum nu am primit Intampinarea daca a fost depusa ... (vezi toată discuția)
Procedura la majorarea pensiei alimentare zahioan zahioan Buna ziua. In urma divortului am obtinut custodia copilului, urmând ca fostul sot sa plateasca pensie alimentara. Acum copilul a implinit 9 ani, este in clasa ... (vezi toată discuția)