avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna seara, am cumparat teren si m-a obligat primaria ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna seara, am cumparat teren si m-a obligat primaria sa ma retrag ...

buna seara,
am cumparat teren si m-a obligat primaria sa ma retrag 4 m pt trotuar si drum
Acum politia imi interzice sa parchez in fata portii,desii eu platesc impozit pe acest teren public
Este legal sa ma amendeze si sa mi interzica parcarea?

.
Cel mai recent răspuns: Adriana Bjn , utilizator 21:30, 28 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In fata portii d-voastra nu este trotuar? Probabil va mai amintiti ca art. 72 din Codul Rutier interzice asta, inafara de cazul in care exista marcaje specifice pentru parcare si loc pentru pietoni de cel putin 1 m.
Daca suprafata de teren ocupata de d-voastra este mai mica decat suprafara pentru care platiti impozit cereti recalcularea impozitului, nu ocupati trotuarul.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parcare auto tapa tapa Locuiesc la casa construita la capatul unei strazi infundate. Trotuarul lat de 3m este perpendicilar pe poarta mica de acces in curte,iar pe spatiul din fata ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, de câteva zile găsesc în fața porți o mașină ... Dany320 Dany320 Bună ziua, De câteva zile găsesc în fața porți o mașină care este parcată,jumate pe trotuar și jumate pe stradă,cu roata din spate pe spațiu verde ... (vezi toată discuția)
Pot fi reclamate la poliție mașinile care sunt parcate pe loc ... iamchaos iamchaos Pot fi reclamate la poliție mașinile care sunt parcate pe loc de parcare, dar blochează trotuarul cu partea din spate a mașinii? În zona mea, a ajuns ... (vezi toată discuția)