Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna seara, am cumparat teren si m-a obligat primaria ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna seara, am cumparat teren si m-a obligat primaria sa ma retrag ...

buna seara,
am cumparat teren si m-a obligat primaria sa ma retrag 4 m pt trotuar si drum
Acum politia imi interzice sa parchez in fata portii,desii eu platesc impozit pe acest teren public
Este legal sa ma amendeze si sa mi interzica parcarea?

.
In fata portii d-voastra nu este trotuar? Probabil va mai amintiti ca art. 72 din Codul Rutier interzice asta, inafara de cazul in care exista marcaje specifice pentru parcare si loc pentru pietoni de cel putin 1 m.
Daca suprafata de teren ocupata de d-voastra este mai mica decat suprafara pentru care platiti impozit cereti recalcularea impozitului, nu ocupati trotuarul.
Multumesc.