Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act autoritate publica locala care ii dovedeste ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act autoritate publica locala care ii dovedeste calitatea de proprietar

Pentru a putea depune un proiect cu finantare europeana, solicitantul- autoritate publica locala- trebuie sa arate calitatea de proprietar al terenului se vor amplasa capacităţile energetice, pentru cel puţin încă 15 ani de la data depunerii CRF şi are dreptul de a efectua lucrările prevăzute prin proiect asupra terenului (este vorba de niste stalpi cu iluminat solar.
terenul face parte din domeniul public al comunei, deci este in proprietatea sa, dar nu stie cum sa dovedeasca aceasta calitate. Ce act este necesar in acest sens? multumesc
hotararea consiliului local din care sa reiasa ca terenul amplasat in ....... individulalizat........ de atatia mp care face parte din domeniul public al comunei, va fi pus la dispozitia comunei in vederea executarii lucrarilor .... finantate prin proiectul .........
Pentru domeniul public: actul de proprietate il reprezinta hotararea de guvern prin care s-a aprobat HCL - inventarul bunurilor apartinand domeniului public al localitatii.
Pentru domeniul privat: actul de proprietate il reprezinta titlul de proprietate emis in conditiile legii 18/1991