Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara!Am și eu o întrebare.. Mama este ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara!Am și eu o întrebare.. Mama este pensionara pe ...

Bună seara!Am și eu o întrebare.. Mama este pensionara pe drept 1800ron..Dacă moare tata ,poate avea și +pensie de urmaș,tata având pensia mai mare 2600ron si cat este procentul din pensia de urmas...Au 35 de ani împreună..mama sigur nuuu se va recăsători..Va mulțumesc!
Nu poate cumula cele doua pensii ..daca pensia de urmas este mai mare decat cea de limita de varsta , atunci poate opta pentru aceasta.

Cuantumul pensiei de urmaş se stabileşte procentual din punctajul mediu anual realizat de susţinător, aferent pensiei pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinătorul decedat sau, după caz, din punctajul mediu anual aferent pensiei de invaliditate gradul I, în funcţie de numărul urmaşilor îndreptăţiţi, astfel:
a. 50% - pentru un singur urmaş;
b. 75% - pentru 2 urmaşi;
c. 100% - pentru 3 sau mai mulţi urmaşi.