avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum fac succesiunea dacă soțul decedat mai are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum fac succesiunea dacă soțul decedat mai are ...

Succesiune .
Cum fac succesiunea dacă soțul decedat mai are un copil din prima casatorie si nu a mai tinut legătura datorită faptului că cei doi nu iși mai vorbesc și nu s-au mai vazut de 40 ani.

Multumesc.
daca nu stiti cum sa il contactati, veti ajunge sa dezbateti in instanta. Va da notarul o incheiere.
Buna ziua,

Daca reusiti sa luati legatura cu fiul/ fiica sotului decedat si ajungeti la un acord, veti putea dezbate succesiunea la notar.

Dreptul de optiune succesorala poate fi exercitat in termen de 1 an, termen ce curge de la deces.

In caz contrar, daca apar divergente, va puteti adresa instantei de judecata, in vederea dezbaterii succesorale si in vederea impartelii.

Cele doua proceduri pot fi realizat concomitent, in cadrul aceluiasi proces, ori separat, in procese distincte.

Daca veti dezbate succesiunea, in termen de 2 ani , de la deces, nu veti plati impozitul de 1 % la stat.

Multumesc frumos pentru clarificări.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme de mostenire leusan leusan Tatal meu a decedat.Are un certificat de mostenitor dupa tatal lor(bunicul) impreuna cu fratii sai , si mama sa pe cote parti ,fara a fi iesiti din ... (vezi toată discuția)
Succesiune AlinCG AlinCG Buna ziua. Am o mica problema pe care incerc sa o clarific ptr. mama mea. Ea este recasatorita de 24 de ani si recent sotul ei a decedat. Copii acestuia au ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire goghiu goghiu Buna ziua, A s dori sa ma lamuriti in legatura cu dezbaterea mostenirii, ce documente sunt necesare si care sunt costurile cu aproximatie a acestei ... (vezi toată discuția)