avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Care sunt pașii care trebuiesc urmați ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Care sunt pașii care trebuiesc urmați în cazul ...

Bună ziua.
Care sunt pașii care trebuiesc urmați în cazul în care plec din țară,e timp nedefinit,eu fiind tutorele surorii mele de 44 de ani, bolnavă de oligofrenie ?
Pot împuternici pe cineva sau cedez tutela?
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 10:31, 27 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa fie numita tutore o alta persoana mai ales pentru ca plecarea este pentru o perioada nedefinita.
Mulțumesc mult

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Trebuie sa fie numita tutore o alta persoana mai ales pentru ca plecarea este pentru o perioada nedefinita.


Bună ziua
Am primit o notificare prin care se cere reexaminare a punerii sub interdicție, dosar medical, totul de la capăt, pana acum, chestiile astea fiind definitive pana anul trecut. Sunt tutorele surorii mele, bolnave de oligofrenie din 2018. Ce pași trebuie sa urmez? Va mulțumesc

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Trebuie sa fie numita tutore o alta persoana mai ales pentru ca plecarea este pentru o perioada nedefinita.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce va spune acolo sa faceti, ce scrie?

In principiu se reevalueaza starea de sanatate a surorii, se va revedea masura luata si se va dispune o masura pe o perioada limitata de timp.

Aveti aici modificarile: [ link extern ]
Da,am înțeles ce presupune procesul,întrebarea mea era dacă aștept de la Judecătorie citație sau tre să încep eu demersul de reexaminare

Liliana Gradinaru a scris:

Ce va spune acolo sa faceti, ce scrie?

In principiu se reevalueaza starea de sanatate a surorii, se va revedea masura luata si se va dispune o masura pe o perioada limitata de timp.

Aveti aici modificarile: [ link extern ]

Alte discuții în legătură

Bună ziua. am primit o notificare prin care se cere reexaminare ... Dana Sgu86 Dana Sgu86 Bună ziua. Am primit o notificare prin care se cere reexaminare a punerii sub interdicție, dosar medical, totul de la capăt, pana acum, chestiile astea ... (vezi toată discuția)
Reexaminare punere sub interdicție bună seara, legea 120/2022 ... Dana Sgu86 Dana Sgu86 Reexaminare punere sub interdicție Bună seara, legea 120/2022 ce anume presupune? Am primit o notificare prin care se cere reexaminare a punerii sub ... (vezi toată discuția)
Tutore DanielaSaigiu DanielaSaigiu Buna ziua,voi fi numita tutore pentru sora mea de 38 de ani bolnava de oligofrenie,dosarul e depus la Judecatorie,din cate stiu eu,dureaza mult pana iese ... (vezi toată discuția)