Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Care sunt pașii care trebuiesc urmați ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Care sunt pașii care trebuiesc urmați în cazul ...

Bună ziua.
Care sunt pașii care trebuiesc urmați în cazul în care plec din țară,e timp nedefinit,eu fiind tutorele surorii mele de 44 de ani, bolnavă de oligofrenie ?
Pot împuternici pe cineva sau cedez tutela?
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri
Trebuie sa fie numita tutore o alta persoana mai ales pentru ca plecarea este pentru o perioada nedefinita.
Mulțumesc mult

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Trebuie sa fie numita tutore o alta persoana mai ales pentru ca plecarea este pentru o perioada nedefinita.

Bună ziua
Am primit o notificare prin care se cere reexaminare a punerii sub interdicție, dosar medical, totul de la capăt, pana acum, chestiile astea fiind definitive pana anul trecut. Sunt tutorele surorii mele, bolnave de oligofrenie din 2018. Ce pași trebuie sa urmez? Va mulțumesc

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Trebuie sa fie numita tutore o alta persoana mai ales pentru ca plecarea este pentru o perioada nedefinita.

Ce va spune acolo sa faceti, ce scrie?

In principiu se reevalueaza starea de sanatate a surorii, se va revedea masura luata si se va dispune o masura pe o perioada limitata de timp.

Aveti aici modificarile: [ link extern ]
Da,am înțeles ce presupune procesul,întrebarea mea era dacă aștept de la Judecătorie citație sau tre să încep eu demersul de reexaminare

Liliana Gradinaru a scris:

Ce va spune acolo sa faceti, ce scrie?

In principiu se reevalueaza starea de sanatate a surorii, se va revedea masura luata si se va dispune o masura pe o perioada limitata de timp.

Aveti aici modificarile: [ link extern ]