avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Care sunt pașii care trebuiesc urmați ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Care sunt pașii care trebuiesc urmați în cazul ...

Bună ziua.
Care sunt pașii care trebuiesc urmați în cazul în care plec din țară,e timp nedefinit,eu fiind tutorele surorii mele de 44 de ani, bolnavă de oligofrenie ?
Pot împuternici pe cineva sau cedez tutela?
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 10:31, 27 Aprilie 2024
Scrie să încep demersul,dar doamna de la Autoritatea Tutelară mi-a zis sa aștept în poștă de la Judecătorie citație. De aceea sunt derutată

Liliana Gradinaru a scris:

Ce va spune acolo sa faceti, ce scrie?

In principiu se reevalueaza starea de sanatate a surorii, se va revedea masura luata si se va dispune o masura pe o perioada limitata de timp.

Aveti aici modificarile: [ link extern ]

Doamna v-a dat in scris? Nuuuu...
Mai bine discutati cu un av ocat din zona dv. ca sa vedeti cam cat ar dura un astfel de demers si cat ar costa, asa incat sa apreciati daca este mai bine sa incepeti dv. acum procedura sau daca este in interesul persoanei ocrotite sa stea dupa statul roman pana candva... cand statul isi va fi amintit si va fi avut timp de toti interzisii care trebuie reevaluati.
Înștiințarea e de la DGASPC,mi-a venit prin poștă. Mi -au zis că mă costă în jur de 1000 Ron.
Toată lumea îmi spune sa aștept în poștă,doamnele de la DGASPC îmi spun să încep eu demersurile , până în 3 ani de la apariția legii,astfel nu o mai pot tine pe sora mea în centru. De ce? Doar ele știu...

Liliana Gradinaru a scris:

Doamna v-a dat in scris? Nuuuu...
Mai bine discutati cu un av ocat din zona dv. ca sa vedeti cam cat ar dura un astfel de demers si cat ar costa, asa incat sa apreciati daca este mai bine sa incepeti dv. acum procedura sau daca este in interesul persoanei ocrotite sa stea dupa statul roman pana candva... cand statul isi va fi amintit si va fi avut timp de toti interzisii care trebuie reevaluati.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In 3 ani de la aparitia legii toate persoanele puse sub interdictie trebuie reevaluate. Asa s-a angajat statul roman. Probabil nu va fi suficient timpul sa se intample asta, probabil unele vor fi reevaluate peste 2, 4, 5 ani...
V-am scris mai sus, vedeti care este interesul persoanei protejate.
Daca este intr-un centru, atunci ar fi bine sa incepeti dv. demersul ca sa aiba aceasta revaluare sisa poata ramane acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reexaminare punere sub interdicție bună seara, legea 120/2022 ... Dana Sgu86 Dana Sgu86 Reexaminare punere sub interdicție Bună seara, legea 120/2022 ce anume presupune? Am primit o notificare prin care se cere reexaminare a punerii sub ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. am primit o notificare prin care se cere reexaminare ... Dana Sgu86 Dana Sgu86 Bună ziua. Am primit o notificare prin care se cere reexaminare a punerii sub interdicție, dosar medical, totul de la capăt, pana acum, chestiile astea ... (vezi toată discuția)
Tutore DanielaSaigiu DanielaSaigiu Buna ziua,voi fi numita tutore pentru sora mea de 38 de ani bolnava de oligofrenie,dosarul e depus la Judecatorie,din cate stiu eu,dureaza mult pana iese ... (vezi toată discuția)