Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Care sunt pașii care trebuiesc urmați ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Care sunt pașii care trebuiesc urmați în cazul ...

Bună ziua.
Care sunt pașii care trebuiesc urmați în cazul în care plec din țară,e timp nedefinit,eu fiind tutorele surorii mele de 44 de ani, bolnavă de oligofrenie ?
Pot împuternici pe cineva sau cedez tutela?
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri
Scrie să încep demersul,dar doamna de la Autoritatea Tutelară mi-a zis sa aștept în poștă de la Judecătorie citație. De aceea sunt derutată

Liliana Gradinaru a scris:

Ce va spune acolo sa faceti, ce scrie?

In principiu se reevalueaza starea de sanatate a surorii, se va revedea masura luata si se va dispune o masura pe o perioada limitata de timp.

Aveti aici modificarile: [ link extern ]

Doamna v-a dat in scris? Nuuuu...
Mai bine discutati cu un av ocat din zona dv. ca sa vedeti cam cat ar dura un astfel de demers si cat ar costa, asa incat sa apreciati daca este mai bine sa incepeti dv. acum procedura sau daca este in interesul persoanei ocrotite sa stea dupa statul roman pana candva... cand statul isi va fi amintit si va fi avut timp de toti interzisii care trebuie reevaluati.
Înștiințarea e de la DGASPC,mi-a venit prin poștă. Mi -au zis că mă costă în jur de 1000 Ron.
Toată lumea îmi spune sa aștept în poștă,doamnele de la DGASPC îmi spun să încep eu demersurile , până în 3 ani de la apariția legii,astfel nu o mai pot tine pe sora mea în centru. De ce? Doar ele știu...

Liliana Gradinaru a scris:

Doamna v-a dat in scris? Nuuuu...
Mai bine discutati cu un av ocat din zona dv. ca sa vedeti cam cat ar dura un astfel de demers si cat ar costa, asa incat sa apreciati daca este mai bine sa incepeti dv. acum procedura sau daca este in interesul persoanei ocrotite sa stea dupa statul roman pana candva... cand statul isi va fi amintit si va fi avut timp de toti interzisii care trebuie reevaluati.

In 3 ani de la aparitia legii toate persoanele puse sub interdictie trebuie reevaluate. Asa s-a angajat statul roman. Probabil nu va fi suficient timpul sa se intample asta, probabil unele vor fi reevaluate peste 2, 4, 5 ani...
V-am scris mai sus, vedeti care este interesul persoanei protejate.
Daca este intr-un centru, atunci ar fi bine sa incepeti dv. demersul ca sa aiba aceasta revaluare sisa poata ramane acolo.