Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintare de post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintare de post

cum se desfiinteaza un post in cazul dupa ce un salariat iceteaza raporturile de munca conf art.55 lit b si societatea nu mai vrea sa angajeze pe nimeni pe functia respectiva.( societatea nu mai vrea sa apara in statul de functiuni cu functia respectiva)?
Se da o decizie in acest sens, respectiv de desfiintare post, si se anunta AJOFM.
gabescu a scris:

Se da o decizie in acest sens, respectiv de desfiintare post, si se anunta AJOFM.

Daca desfiintarea postului se face in timp ce acesta este vacant nu este necesara anunatrea AJOFM.

Oricum, firma nu are nici un fel de obligatie de a ocupa posturile care devin vacante. NImeni nu poate obliga firma sa faca acest lucru.
Deci, poate sa mentina in schema postul respectiv, dar nu este musai sa-l si ocupe cu personal.
Isa Radov, Consultant resurse umane
face hotarare AGA prin care modifica organigrama societatii
Mie una problema imi suna cam asa: societatea vrea sa-l dea afara, il obliga sa- plece cu art. 55 lit b) si ca sa scape de probleme desfiinteaza postul.

Va da decizie in acest sens si bineinteles ca in final se va modifica si organigrama. Problema era sa scape de un salariat de fapt, nu-i asa?