avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am divortat de sotie la cererea ei , acum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am divortat de sotie la cererea ei , acum 17 ani ...

Buna ziua . Am divortat de sotie la cererea ei , acum 17 ani cind a plecat ca menajera in stainatate pe motivul ca vrea sa inceapa ,, o noua viata ""motiv devenit viral in randul familiilor . Dupa divort am ridicat si finalizat o casa pe care astazi vrau sa o vind sa ma mut in localitatea natala , dar NU O POT vinde pe motiv ca este considerata bun comun . Fosta sotie a spus ca imi va trimite o ,, Declaratie '' probabil redactata la un notar ( in tara sau strainatate ) in care va specifica ca imi cedeaza cota ei in favoarea mea . Intrebarea mea este : Cu aceasta hartie (declaratie ) imi pot rezolva problema mentionata mai sus ??? . Esle legal sau trebuie sa fie prezenta si ea in fata notarului ??? Va multumesc pentru rabdarea si atentia acordata !!
Cel mai recent răspuns: Laurentiu66 , utilizator 20:40, 6 Aprilie 2024
Sa inteleg ca procura de la fosta sotie este suficienta la notar ,pentru a rezolva cazul meu .
Pai nu-i deloc suficienta procura, pentru ca trebuie sa impartiti banii pe imobil, daca n-aveti facut partajul.
Partajul pe casa trebuia facut atunci cand ati divortat.

Dvs vindeti un imobil din care aveti doar 50% cota de proprietate.
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Aprilie 2024
Dapix, utilizator
Procura ar fi suficienta ca sa faceti partajul la NOTAR daca va intelegeti amiabil.
La partaj are dreptul daca vrea, sa va lase dvs cota ei parte.

Apoi dupa partaj puteti vinde singur casa.
Am inteles . Cu respect va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vânzare casă foști soți Elenna25 Elenna25 Bună ziua! Vă rog respectuos sa ma ajutați cu următoarea problema juridică: poate fostul soț sa vândă casa finalizata în timpul căsatoriei la a ... (vezi toată discuția)
Partaj dupa divort sofrana sofrana Buna ziua!Am o intrebare;cum se face partajul in in urma divortului,in cazul unei case construita pe terenul primit prin donatie de catre sot de la parintii ... (vezi toată discuția)
Impartire bunuri comune AdiRoman AdiRoman Buna ziua , Situatia este urmatoare : Un imobil , respectiv casa , construita pe trenul bun propiu ( cumparat inaintea casatoriei ) cu un ... (vezi toată discuția)