Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de imprumut garantat cu ipoteca, imprumutator ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de imprumut garantat cu ipoteca, imprumutator pf straina

Buna
As avea o intrebare:
Un cetatean roman a mostenit un teren, iar pentru plata impozitelor si taxelor a primit un imprumut de la un cetatean strain, pe baza unui contract de imprumut garantat prin ipoteca. Fiind vorba de o garantie acordata unei persoane fizice straine, ipoteca nu se poate inregistra in cartea funciara.
Ce solutie alternativa ii poate acorda cetateanul roman imprumutatorului sau in baza legislatiei romane?
Va multumesc in avans pentru eventualele raspunsuri.
Anca
Impozitele si taxele sunt atat de mari incat trebuie sa ipotecheze terenul propriu zis? Cu rezerva ca nu am in fata Legea 99/1999 (titlul VI reglementeaza garantia reala mobiliara), ti-as sugera sa propui ca in contractul de imprumut creanta sa fie garantata cu bunuri mobile, corporale sau necorporale (gen autoturisme, actiuni la soc. com. etc), garantie care sa fie inscrisa in Arhiva Electronică de Garanţii Reale Mobiliare.