Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ipoteca mobiliarã
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ipoteca mobiliarã

Buna seara!

Art.2343 din N.C.civ prevede ca ipoteca este un drept real asupra bunurilor mobile si imobile. Intrebarea mea este care mai e diferenta dintre ipoteca si gaj daca ambele pot avea ca obiect bunuri mobile?
criss15, utilizator
gajul este cu lasarea in custodia creditorului sau a unui tert a bunului... ipoteca este cand bunul ramane in folosinta debitorului, daca prin aceasta folosinta nu se consuma substanta lucrului
Multumesc!
Anterior noului Cod civil doctrina menţiona şi un gaj fără deposedare, uneori tratat şi ca garanţie reală mobiliară (v. Legea 99/1999, titlul VI).
La prima vedere pare că ipoteca mobiliară este cea care a luat locul gajului fără deposedare şi garanţiilor reale mobiliare (v. şi reglementările privind Arhiva Electronică de Garanţii Reale Mobiliare), noul Cod civil arătând la fel de explicit ca şi vechiul Cod civil (v. articolul 1.685) că gajul se constituie prin remiterea bunului (deci e un contract real) - cf. articolul 2.481.
klewos, utilizator