avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ipoteca mobiliarã
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ipoteca mobiliarã

Buna seara!

Art.2343 din N.C.civ prevede ca ipoteca este un drept real asupra bunurilor mobile si imobile. Intrebarea mea este care mai e diferenta dintre ipoteca si gaj daca ambele pot avea ca obiect bunuri mobile?
Ultima modificare: Miercuri, 23 Noiembrie 2011
criss15, utilizator
Cel mai recent răspuns: klewos , utilizator 20:36, 24 Noiembrie 2011
gajul este cu lasarea in custodia creditorului sau a unui tert a bunului... ipoteca este cand bunul ramane in folosinta debitorului, daca prin aceasta folosinta nu se consuma substanta lucrului
Multumesc!
Anterior noului Cod civil doctrina menţiona şi un gaj fără deposedare, uneori tratat şi ca garanţie reală mobiliară (v. Legea 99/1999, titlul VI).
La prima vedere pare că ipoteca mobiliară este cea care a luat locul gajului fără deposedare şi garanţiilor reale mobiliare (v. şi reglementările privind Arhiva Electronică de Garanţii Reale Mobiliare), noul Cod civil arătând la fel de explicit ca şi vechiul Cod civil (v. articolul 1.685) că gajul se constituie prin remiterea bunului (deci e un contract real) - cf. articolul 2.481.
Ultima modificare: Joi, 24 Noiembrie 2011
klewos, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ipoteca mobiliara anjinsan anjinsan Buna Ziua, O creditor infiinteaza un sechestru asupra unor bunuri mobile ale unui debitor si inregistreaza acest sechestru in arhiva electronica de garantii ... (vezi toată discuția)
Rendez-vous juridic cu noul cod civil. garanþiile ºi tot restul ContSters77883 ContSters77883 După ce am terminat contractele, am luat un avânt mare să termin cât mai curând lectura, şi să citesc în totalitate noul Cod Civil. În acest sens, am ... (vezi toată discuția)
Inscrierea gajului la arhiva si notarea in cartea funciara. ContSters61634 ContSters61634 Salut. Am o nedumerire referitoare la [b]notarea gajului in cartea funciara.[/b] Potrivit Codului civil: [i] Art. 2.480. - Gajul poate avea ca obiect ... (vezi toată discuția)