Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am depus dosarul la DGASP pentru un post ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am depus dosarul la DGASP pentru un post vacant de ...

Buna ziua,

Am depus dosarul la DGASP pentru un post vacant de asistent social, mentionez ca anterior am depus dosarul pentru obținerea avizului de exercitare a profesiei de asistent social, iar la dosarul pentru concursul organizat de DGASPC am depus o adeverinta eliberata de Colegiul Asistentilor Sociali-cu specificatia ca sunt in curs de avizare.
Sedinta de avizare a Colegiul Asistentilor Sociali are loc in perioada desfasurarii concursului pentru postul vacant, deci voi intra in posesia avizului pana la finalizarea concursului DGASPC, doar ca DGASPC a spus ca imi vor respinge dosarul de inscriere, deoarece nu detin acest aviz.
De la Colegiul Asistentilor Sociali mi s-a comunicat ca sunt institutii care accepta dosarul de concurs, dar depinde de institutii (mi-a exemplificat ca penitenciarele si spitalul accepta).
Ce as putea face ca DGASP sa imi admita dosarul de concurs, iar pana la finalizarea concursului sa aduc si avizul? Exista o baza legala?

Va multumesc!
Nu exista nicio baza legala pentru ce doriti dvs ...incercati o audienta la conducerea DGASP
Intrebam de baza legala avand in vedere ca unele institutii accepta si dosare ale candidatilor in curs de avizare, mai ales ca postul este debutant/fara experienta, iar pentru avizare, la fel, nu este nevoie de experienta.

Multumesc!
Nu există nici un articol de lege care să facă referire la ce ați întrebat dumneavoastră.
Baza legala = procedura operationala privind organizarea concursului adoptata la nivelul acelui DGASPC.