Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parasirea locului accidentului de ambele parti
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parasirea locului accidentului de ambele parti

Bună ziua. Astazi am fost implicat astăzi intr-un accident. Un pieton ce traversa pe culoarea roșie a semaforului a băgat piciorul la roata spate a masinii, eveniment pe care eu nu l-am simțit ca atare. M-am uitat în oglinda, pietonul si-a continuat deplasarea în ritm alert către trotuar și fiecare si- a văzut de drum. Peste o ora pietonul a ajuns la spital unde autoritățile s-au autosesizat. Mentionez ca in masina nu s-a auzit absolut nimic si caroseria nu are urme peste urmele de praf. Am rămas fără permis și cu dosar penal pentru parasirea locului accidentului dar în dosar am statut de martor. Cum considerați ca s-ar termina un astfel de dosar ?
Daca veti fi trimis in judecata si gasit vinovat si nu aveti alte antecedente, o sa fiti condamnat la o pedeapsa cu suspendare sub supraveghere. Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna strategia apararii.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Ar trebui să apelați la serviciile unui avocat
Ma interesează ce șanse sunt sa fiu gasit vinovat. Polițistul a zis ca pe filmarea din intersecție nu este concludent ce s-a intamplat. Pe masina nu se vede nimic. Pietonul a trecut pe rosu și nu a existat un contact temeinic cu masina. Mentionez ca lucrez ca șofer de peste 6 ani si singura amenda este pentru nepurtarea centurii de siguranță acum aproape 5 ani
Manuela Rășină, administrator