Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... insotitor persoana cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

insotitor persoana cu handicap

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la: daca are dreptul de insotitor personal pentru o persoana cu handicap de gradul 1 .( are membrul inferior drept amputat de la coapsa )
cod boala: S78:E11:I77
gradul de handicap : accentuat
multumesc.
In principiu, da. Insa aceasta o va stabili Comisia de evaluare a persoanelor cu handicap pentru adulti.
Au dreptul la asistent personal numai persoanele incadrate la handicap grav. Adresati-va comisiei de evaluare pentru o eventuala revizuire a incadrarii.
Cititi Legea 448/2006 si Ordinul nr. 762/1992/2007 pentru aprobarea criteriilor medico-psihosociale pe baza carora se stabileste incadrarea in grad de handicap.
am un cumnat de 39 ani care afost diagnosticat cu imbecilitate inca de la nastere si incadrat in gradul 2[ accentuat ]de handicap as vrea sa stiu daca are drept de insotitor intrucat ambii parinti au decedat .