Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cat timp de la decesul unuia dintre parinti se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cat timp de la decesul unuia dintre parinti se poate realiza ...

In cat timp de la decesul unuia dintre parinti se poate realiza succesiunea fara taxe majorate? Care ar fi procedura cea mai simpla? Multumesc
2 ani
annahm11 a scris:
In cat timp de la decesul unuia dintre parinti se poate realiza succesiunea fara taxe majorate? Care ar fi procedura cea mai simpla? Multumesc

Taxele sunt aceleasi insa daca dezbateti succesiunea inainte de 2 ani nu platiti impozit. Mergeti la primarie sa va intocmeasca un inscris desnumit "sesizare privind deschiderea procedurii succesorale" cereti si un certificat de atestare fiscala pentru bunurile defunctului. Cu certificatul de deces si restul de acte mergeti la un notar public iar el o sa va spuna de ce mai aveti nevoie. La termenul stabilit de notar va prezentati cu doi martori si veti primi un certificat de mostenitor.
Multumesc foarte mult!