Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum îmi pot afla stagiul contributiv pentru a putea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum îmi pot afla stagiul contributiv pentru a putea calcula ...

Cum îmi pot afla stagiul contributiv pentru a putea calcula dacă am cei w5 ani necesari pentru ieșirea la pensie. Nu sunt lămurit dacă concediul medical 75 % boala normala se aduna sau nu. Am găsit doar ca pe legea 360 din 2023 perioada de prestatii sociale între 2003 și 1 ianuarie 2006 este stagiu asimilat deci necontributiv. Și cred ca și pe kegea 263/2010 aceeași perioada este stagiu asimilat.
Legea nr. 263 din 16 decembrie 2010 privind sistemul unitar de pensii publice
art. 49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
......
d) a beneficiat, în perioada 1 aprilie 2001 - 1 ianuarie 2006 de indemnizații de asigurări sociale, acordate potrivit legii;
....
Din contul meu la cnpp în perioada 01 ianuarie 2003-1 ianuarie 2006 am 10+10+5+5 zile prestatii sociale. Din același cont la cnpp de la 1 aprilie 2004 pana la 1 martie 2024 am 7 luni prestatii sociale, iar din decizia dw respingere Din 17 iulie 2020 am 6 luni STAGIU ASIMILAT-cred ca tot prestatii sociale, concediu medical căci nu are altceva ce sa fie. Scad doar o luna din stagiu si cele 9 luni șomaj înainte de 1 apriliw 2004 ca să îl aflu pe cel contributiv?
goplanet, utilizator
Scadeti toate stagiile asimilate mentionate la art.49 din legea 263/2010 din total stagiu de cotizare realizat.
Trebuie sa scadeti deasemenea si stagiul aferent grupelor/conditiilor de munca, daca il aveti.