avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Productie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Productie

Puteti sa-mi spuneti daca inreg contabile sunt bine?
301-401 100
601-301 100
345-711 100 pret de productie
411-701 pret de vzare(pret de prod.+cota % din ch. indirecte-salarii,amortizare, curent,adaos)
711-345 100
Lucrez in Saga daca doreste cineva sa ma ajute, receptia mate stiu sa o fac, dar mai departe?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: niko 94 , utilizator 08:52, 4 Februarie 2010
Inregistrarile sunt corecte... la ce aveti nelamuriri?
1 Introducerea in programul de contabilitate-Saga, la productie unde se trece produsul finit in partea de sus, iar jos materialele prime si consumabilele folosite.
La iesiri factura la client.Factura la client trebuie sa aiba aceeasi data cu p finite obtinute? Ex pt o lucrare( un client) se lucreaza mai multe zile, se trece in fisa de magazie tot ce sa luat din magazie in zilele respective, eu cred ca data facturii la client este aceeasi cu data p finite obtinute, dar daca vine un control nu bate stocul de materiale scriptic cu faptic. Corectati-ma daca gresesc
2 La articolele de p finite trebuie create pt fiecare p finit ex. geam 3 camere alb, geam 3 camere stejar, geam 5 camere alb, geam 5 camere stejar etc, sau ajunge sa creem un singur articol pt geam?
3Cum este corect sa trecem pe factura la client la bucata sau la mp?
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Productie note contabile denisa2011 denisa2011 buna dimineata, la o covrigarie cu productia in acelasi magazin notele contabile sunt: 1. achizitia 301=401 2. ch cu mat prime: 601=301 3 intrarea ... (vezi toată discuția)
Monografie productie refuzata de client moise_anca moise_anca Firma la care lucrez a emis o factura pt. o comanda de termopane , care a fost refuzata de client ulterior emiterii facturii.Eu am inreg. urmatoarele articole: ... (vezi toată discuția)
Servicii sau productie? niko 94 niko 94 O firma de termopane care produce tamplarie la comanda CAEN 2223,este servicii sau productie? Puteti sa-mi dati si baza legala? Sunt putini angajati, nu ... (vezi toată discuția)