Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Productie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Productie

Puteti sa-mi spuneti daca inreg contabile sunt bine?
345-711 100 pret de productie
411-701 pret de vzare(pret de prod.+cota % din ch. indirecte-salarii,amortizare, curent,adaos)
Lucrez in Saga daca doreste cineva sa ma ajute, receptia mate stiu sa o fac, dar mai departe?
Multumesc
Inregistrarile sunt corecte... la ce aveti nelamuriri?
1 Introducerea in programul de contabilitate-Saga, la productie unde se trece produsul finit in partea de sus, iar jos materialele prime si consumabilele folosite.
La iesiri factura la client.Factura la client trebuie sa aiba aceeasi data cu p finite obtinute? Ex pt o lucrare( un client) se lucreaza mai multe zile, se trece in fisa de magazie tot ce sa luat din magazie in zilele respective, eu cred ca data facturii la client este aceeasi cu data p finite obtinute, dar daca vine un control nu bate stocul de materiale scriptic cu faptic. Corectati-ma daca gresesc
2 La articolele de p finite trebuie create pt fiecare p finit ex. geam 3 camere alb, geam 3 camere stejar, geam 5 camere alb, geam 5 camere stejar etc, sau ajunge sa creem un singur articol pt geam?
3Cum este corect sa trecem pe factura la client la bucata sau la mp?
Multumesc