Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reconventionala la apel?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reconventionala la apel?

Sunt parat intr-un proces
Judecatoria a pronuntat o hotarare in favoarea mea
Hotararea nu mi-a fost comunicata inca, asa ca nu cunosc motivarea
Oricum, ma astept ca partea adversa sa introduca apel
Am inteles de la avocat ca dupa depunerea apelului acesta ne va fi comunicat si
trebuie sa depunem intampinare in termen de 15 zile
INTREBARE: Se poate formula si o cerere reconventionala odata cu aceasta intampinare?
Mentionez ca la judecatorie s-a depus intampinare dar a fost considerata ca tardiva si nu s-a mai
considerat nici reconventionala
Ma veti intreba daca am discutat problema asta cu avocatul. Raspunsul este NU. De la inceput am convenit
ca sa nu-l contactez in week-end si ma tin de cuvant. Doar ca ideea mi-a venit acum si pana luni n-am cum
sa aflu altfel.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
interval, utilizator
Nu. (art. 478 alin. 3 ncpc)
Va multumesc pentru ajutor
Am citit Capitolul Apel din ncpc, dar nu am sesizat legatura dintre formularea unei cereri reconventionale
si faptul ca nu se pot formula pretentii noi (Art 478(3) - asa cum bine precizati) M-a "furat" paralela cu
intampinarea de la fond.
Inca o data, va multumesc
Toate cele bune