avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt in concediu creștere copil pana la 12 Octombrie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt in concediu creștere copil pana la 12 Octombrie , sunt ...

Sunt in concediu creștere copil pana la 12 Octombrie , sunt însărcinată și ar trebui sa nasc la sfârșitul lunii Octombrie. Cum se procedează ? Am drept la prenatal? Sa stau 126 zile ? Trebuie sa fac cerere la serviciu pentru reîntoarcere și sa intru in prenatal ?Tatal mai trebuie sa și ia luna ? Dacă eu stau acasă ? Mulțumesc .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:24, 24 Aprilie 2024
Veti intra in prenatal dupa terminarea CCC.

1. Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

2. Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 1 an si luni.
In luna tatalui , dvs puteti opta pentru CFP sau revenirea la munca.
Ultima modificare: Marți, 23 Aprilie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic


Cornel Vasile a scris:

Veti intra in prenatal dupa terminarea CCC.

1. Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

2. Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 1 an si luni.
In luna tatalui , dvs puteti opta pentru CFP sau revenirea la munca.

Va mulțumesc! Prenatalul cum se calculează dacă eu am fost in ccc? La al doilea copil indemnizația o sa fie aceeași ?
In calculul prenatului va intra si cunatumul indemnizatiei CCC ... da, veti primi aceeasi indemnizatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de crestere al copilului si stimulentul de insertie in munca Zara_Sabrina Zara_Sabrina Buna ziua. Sunt insarcinata in 32 saptamani, cu data probabila a nasterii pe 21 martie. Voi intra in prenatal din 9 februarie si voi opta pentru concediu de ... (vezi toată discuția)
Concediu creștere copil RuxiBataga RuxiBataga Bună! Fetița mea împlinește 2 ani la data de 30 noiembrie 2019, eu fiind însărcinată cu al doilea copil, urmând să nasc la începutul lunii ... (vezi toată discuția)