Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt in concediu creștere copil pana la 12 Octombrie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt in concediu creștere copil pana la 12 Octombrie , sunt ...

Sunt in concediu creștere copil pana la 12 Octombrie , sunt însărcinată și ar trebui sa nasc la sfârșitul lunii Octombrie. Cum se procedează ? Am drept la prenatal? Sa stau 126 zile ? Trebuie sa fac cerere la serviciu pentru reîntoarcere și sa intru in prenatal ?Tatal mai trebuie sa și ia luna ? Dacă eu stau acasă ? Mulțumesc .
Veti intra in prenatal dupa terminarea CCC.

1. Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

2. Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 1 an si luni.
In luna tatalui , dvs puteti opta pentru CFP sau revenirea la munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cornel Vasile a scris:

Veti intra in prenatal dupa terminarea CCC.

1. Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

2. Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 1 an si luni.
In luna tatalui , dvs puteti opta pentru CFP sau revenirea la munca.

Va mulțumesc! Prenatalul cum se calculează dacă eu am fost in ccc? La al doilea copil indemnizația o sa fie aceeași ?
In calculul prenatului va intra si cunatumul indemnizatiei CCC ... da, veti primi aceeasi indemnizatie.